آیا روزه گرفتن برای سلامتی مفید است یا مضر؟

635
آیا روزه گرفتن برای سلامتی مفید است یا مضر؟

روزه و در کل اجتناب و پرهیز از نوشیدن و آشامیدن، یکی از علل سلامتی و طول عمر انسان است که محققان حتی آن را نسخه ی شفابخش و حیرت انگیز فرا تر از علم بشری می دانند. روزه فواید جسمی و روحی فراوانی برای انسان در بردارد و روزه داری، شفا بخش جسم و هم چنین توان بخش، جان انسان است.

حتی تاثیرات این عمل بر روان نیز بسیار حائز اهمیت است. تحقیقات ثابت می‌کند:

روزه داری صحیح که با کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصد مصرف غذا همراه است، نتایجی چون کم شدن چربی‌های ذخیره شده در سلو ل ها، کم شدن میزان چربی خون و کلسترول و نیز فعال شدن سیستم ایمنی بدن را به دنبال دارد.

البته نا گفته نماند روزه داری برای افراد دارای سلامت کامل بیشترین تاثیر را داراست و افرادی که به هر علت توسط پزشک از گرفتن روزه منع شده اند هرگز نباید مبادرت به این کار انجام دهند که این خود باعث بروز مشکلات بیشتری خواهد بود.

آیا روزه گرفتن برای سلامتی مفید است یا مضر؟ آیا روزه گرفتن برای سلامتی مفید است یا مضر؟

به گفته ی پزشکان متخصص بخش تغذیه و گوارش، در مدت روزه داری، دستگاه گوارش برای چندین ساعت خالی می‌ماند و در واقع این دستگاه و سایر دستگاه‌هایی که به گونه‌ای در هضم و جذب مواد غذایی دخالت دارند، به استراحت پرداخته و پس از روزه داری به شیوه ی کاملا بهتری اعمال خود را انجام خواهند داد.

آیا روزه گرفتن برای سلامتی مفید است یا مضر؟ آیا روزه گرفتن برای سلامتی مفید است یا مضر؟

روزه در حقیقت باعث استراحت معده می‌شود. در حالت روزه، اسید معده به جای غذا به وسیله صفرا، خنثی می‌شود و زخم معده ایجاد نمی‌شود. به همین دلیل افراد روزه دار باید بدانند که پرخوری، خود موجب زیان‌های چشم گیری برای دستگاه هاضمه می‌شود.

پیروی از یک برنامه غذایی صحیح در ایام ماه مبارک رمضان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا هم بتوان عادات غذایی غلط را اصلاح کرد و هم از سلامتی جسمانی روزه داری بهره برد.