از خوردن کله و پاچه در وعده ی افطار و سحر بپرهیزید

168
از خوردن کله و پاچه در وعده ی افطار و سحر بپرهیزید

یکی از عادت های غلط تغذیه در ماه مبارک رمضان، استفاده از کله و پاچه در وعده ی افطار یا سحر است. پزشکان متخصصان طب سنتی و اسلامی توصیه و تاکید می کنند از انتخاب کله و پاچه در وعده ی افطار یا سحر بپرهیزید زیرا مصرف غذاهایی که چربی بالایی دارند موجب اختلال در دستگاه هاضمه شما خواهد شد دستگاه گوارش و به خصوص معده که در ماه مبارک رمضان در حال استراحت ناشی از روزه داری به سر می برند نیازمند به هضم وعده های سبک و کم چربی است که به سلامت این ارگان حیاتی بدن کمک شایانی کند.

برخی از مضرات مصرف کله پاچه در وعده ی سحر یا افطار:

  • افزایش کلسترول
  • افزایش چربی خون
  • افزایش غلظت خون
  • افزایش تشنگی
  • هضم زمان بر

از خوردن کله و پاچه در وعده ی افطار و سحر بپرهیزید از خوردن کله و پاچه در وعده ی افطار و سحر بپرهیزید

مصرف کله‌ و پاچه در ماه مبارک رمضان هنگام سحر و افطار مناسب نیست و بسیاری از مردم تصور می‌کنند این ماده غذایی به دلیل دار بودن املاح و چربی نیاز غذایی آنها را هنگام ماه رمضان تأمین می‌کند، این در حالی است که مصرف این ماده غذایی عوارض مضر زیادی را به همراه دارد.

روزه‌داران در صورتی که تمایل به مصرف کله‌ و پاچه هنگام سحر یا افطار داشتند حداقل باید به مصرف زبان یا پاچه آن بسنده کنند چرا که این اعضاء کمترین عوارض را دارند. در ضمن دقت داشته باشید پس از خوردن کله‌ و پاچه  از مصرف آب یخ جدا خودداری کنید زیرا آب یخ، موجب دلمه شدن چربی های کله و پاچه در معده گردیده و عوارض سوء آن را چندین برابر خواهد نمود. در ضمن زمان هضم را نیز طولانی نموده و معده متحمل فشار بیشتری خواهد شد.

و در آخر، مصرف کله‌ و پاچه تشنگی فرد روزه‌دار را چندین برابر نموده و چربی و غلظت خون را بیشتر می‌کند، لذا هنگام مصرف باید با مصلحاتی همچون سیر، سرکه سیب و آب لیمو میل شود تا حداقل از این طریق تا حدودی از این مضرات کاسته شود.