اوتمار لیبرت، خالق قطعه ی زیبای شبهای بارسلونا

276
اوتمار لیبرت، خالق قطعه ی زیبای شبهای بارسلونا

اوتمار لیبرت (زاده ی ۱۹۵۹) گیتاریست و آهنگساز برجسته آلمانی است. او در سال ۱۹۵۹ از پدری آلمانی _چینی و مادری مجارستانی به دنیا آمد. به گفته ی کارشناسان و صاحب نظران ای بن پلاس: شرایط زندگی پدرش بگونه ای بود که او مجبور بود بیشتر کودکی خود را در سفر به اروپا و آسیا بگذراند. اوتمار در سن ۱۱ یازده سالگی آموختن گیتار را شروع کرد و در ۱۸ سالگی که در حال تکمیل دوره ی گیتار کلاسیک بود، عازم سفری طولانی به سمت آسیا و روسیه شد. اوتمار بصورت گسترده به سفر می پرداخت و تمام تلاش خود را به آموختن موسیقی سنتی این مناطق معطوف می داشت، ولی هنگام بازگشت به اروپا، روزنه ی بسیار کوچکی برای نفوذ این نوع از موسیقی به موسقی روز اروپا پیدا کرد، چرا که در آن زمان یعنی سالهای آخر دهه ۱۹۷۰ موسیقی پاپ جایگاه ویژه ای داشت. وی ابتدا در آلمان و سپس در بوستون آمریکا، مهارتهای خود را در زمینه گیتار و موسیقی به اجرا گذاشت ولی گروهی که او با آنها همکاری می کرد در سال ۱۹۸۵ منحل شد و او در خاطرات و نوشته هایش از آن به عنوان یک رخداد تلخ یاد می کند.

اوتمار لیبرت رهبر گروه لونا نگرا (“ماه سیاه”)  است و دارای سبک نئو فلامنکو که ترکیب فلامنکو با جاز، یعنی موسیقی آرامبخش هندی و ژانر‌های دیگر ست. در سانتافه ی مکزیک، او خود را شیفته و مجذوب محیط آرام و هنری آنجا پیدا کرد، جائی که نیازی به فهماندن موسیقی به مردمش نداشت و آنها خود به موسیقی علاقه‌مند و دارای فهم و ادراکی موسیقیایی بودند . در ابتدا او فقط برای سرگرمی و آرامش خودش گیتار می نواخت، اما دیری نگذشت که زیبایی نواختن، او را به رستورانهای محلی کشانیده و در میان حضار مشتاق مشغول نواختن کرد . در نتیجه، در سال ۱۹۸۸ اولین تفکرات برای تشکیل گروه جدید به ذهنش آمد.

اوتمار لیبرت، خالق قطعه ی زیبای شبهای بارسلونا اوتمار لیبرت، خالق قطعه ی زیبای شبهای بارسلونا

این تشکیل گروه باعث گشت تا  در نهایت اولین آلبوم رسمی اوتمار به بازار عرضه گردد. این زمان برای لیبرت سرآغاز کارهای نوینی بود. آلبوم و CD سی دی های به روشی کاملا ابتکاری به فروش و شهرت بالایی رسید بطوریکه Frank Howell که در آن زمان نقاش مشهور شهر بود،  هزاران کپی از سی دی های لیبرت را بهمراه تابلوهایش بعنوان تبلیغ و جذب بیشتر مشتری به فروش رساند.  همچنین این آلبوم به رادیو نیز پا باز کرد و برنامه ریزان رادیویی به رقابت برای پخش آهنگهای اوتمار لیبرت در شبکه های خود پرداختند از جمله موفقیتهای آلبوم او می توان گفت که این آلبوم در سالهای ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۷ از طرف کشورهای امریکا، کانادا، نیوزیلند و استرالیا مورد تشویق های گوناگونی قرار گرفت و بعنوان بهترین آلبوم سال برگزیده شد. و (Poet & Angles (۱۹۹۰  دو آلبوم دیگر با نامهای شعرها و فرشتگان و بوراسک بدنبال آلبوم او در رده های بعدی نئو فلامنکو قرار گرفتند.  Borassca (۱۹۹۱) Neuveau Flamenco که در ایران با نام بعد از باران شناخته شده و گسترش یافتند نیز جزو پر فروش ترین آلبوم های موسیقی بی کلام هستند در ضمن قطعه ای جاودان شب های بارسلونا از ساخته این اهنر مند و در آلبوم بعد از باران می باشد.

در سال (۱۹۹۲) از کمپانی سونی میوزیک اثری انتشار یافت که از موفقیت های ویژه ی لیبرت به شمار می رود. (Solo Para Ti) که با همکاری اوتمار لیبرت و لونا نگرا و با چهره محبوب کارلوس سانتانا که در دو آهنگ Ottmar Liebert & Luna Negra & Santana آلبوم را همراهی می کرد وارد بازار شد.

اوتمار لیبرت، خالق قطعه ی زیبای شبهای بارسلونا اوتمار لیبرت، خالق قطعه ی زیبای شبهای بارسلونا

این آلبوم نه تنها بعنوان بهترین آلبوم سال شناخته شد بلکه در بین ۱۰۰ آلبومی که در نوع خود بی نظیر بودند در صدر قرار گرفت و نام اوتمار لیبرت را برای دومین بار بعنوان بهترین بهترین ها در جدول قرار داد و هم چنین در آمریکا و کانادا برنده جایزه شد و بدنبال این ها، او چند اجرای موفق و عالی در تورهای مسافرتی خود داشت که توانست به جمع هوادارانش هزاران تن دیگر را نیز بیفزاید.

در سال ۱۹۹۳ آلبوم جدید او با نام (The houres between day and night) ساعاتی بین شب و روز، به جایگاه او بعنوان اسطوره گیتار پاپ فلامنکو استحکام خاصی بخشید این کار جادوئی نوین و زیبا برای سازگاری گیتار الکتریک و آکوستیک بود که جوایز بسیاری را نصیب خود کرد.

اوتمار لیبرت، خالق قطعه ی زیبای شبهای بارسلونا اوتمار لیبرت، خالق قطعه ی زیبای شبهای بارسلونا

اولین کار هنری او با کمپانی سونی کلاسیکال با نام(Leaning into the night) تمایلی به درون شب که دارای دو ویژکی است، اول اینکه: نوعی سبک جدید برای گیتاریست ها بود  و هم چنین منحصر بفرد بود و دوم: توسعه ای در امر نوازندگی به ویژه موسیقی رومانتیک شد که این دو ویژگی سبب شد تا نام او بعنوان هنرمند عصر جدید در سراسر گیتی شناخته شود.

پیشنهاد می شود برای آشنایی بیشتر با سبک نوازندگی و آثار این هنرمند به قطعات زیر گوش دهید:

با عضویت در سایت، از دیگر مطالب مفید که توسط کارشناسان و صاحب نظران ای بن پلاس، تالیف و تدوین گردیده مطلع شوید.