با شش روش ساده مدیریت مسائل مالی را به کودکان آموزش دهید

121

همانطور که اکثر ما می دانیم، کودکان قدرت یادگیری بالاتری دارند و خیلی وقت ها شنیده ایم که بهترین زمان یاد دادن دوران کودکی است زیرا سرعت یادگیری کودکان بسیار بالاتر از بزرگسالان است و نکته ی مهم تر این است که اگر آموزش های لازم را در کودکی به فرزندان خود دهیم آنها قدرت تصمیم گیری بالاتری را پیدا می کنند و زندگی موفقی را خواهند داشت.

یکی از مسائل مهمی که همه ما در زندگی داریم سر و کله زدن با مسائل مالی است، پس بهتر است این مسائل را به کودکان با زبان خودشان آموزش دهیم تا در آینده به مدیران موفقی تبدیل شوند که براحتی مسائل مالی خود را حل می نمایند و با کمترین مشکل “ردپای پول را دنبال می کنند.

تحقیقات انجام گرفته اخیر نشان می دهد که با حداقل ۱۰ ساعت آموزش اقتصادی به کودکان، معلمین و خانواده ها می توانند به طریقی مثبت بر آینده مالی بچه ها و عادات پس انداز کردن آنها تاثیر بگذارند.

در ابتدا بهترین روش این است که به کودکان آموزش دهیم چگونه می توان از پول برای مبادلات استفاده کرد یا به زبان ساده تر چگونه می توان با پول چیزی را از فروشگاه خریداری کرد، بهترین کار برای آموزش این موضوع این است که هنگامی که به خرید می روید مقدار پول دقیق کالای خریداری شده را به فرزند خود دهید و اجازه دهید که او پول را به مغازه دار بدهد و بعد از خرید راجب این موضوع با فرزند خود صحبت کنید.
با شش روش ساده مدیریت مسائل مالی را به کودکان آموزش دهید با شش روش ساده مدیریت مسائل مالی را به کودکان آموزش دهید
روش دیگر این است که از پس انداز کردن و خرج کرد یک بازی بسازید. اگر فقط خرج کردن پول برایشان حکم تفریح داشته باشد، دیگر به پس انداز کردن رغبتی نشان نخواهند داد و در آینده تصور می کنند که پول فقط برای تفریح است.
پول هائی که فرزندانتان به عنوان هدیه می گیرند مدیریت کنید و به آن ها یاد دهید که باید برای پول های خود برنامه ریزی کنند، مثلا بخشی از آن را داخل قلک بیاندازند یا حساب پس اندازی را برایشان باز کرده و آن ها را تشویق به پس انداز کردن پول هایشان کنید. مطمئن باشید که آنها هم این را یاد گرفته و به بچه های خود آموزش می دهند.
مسئولیت پذیری را به فرزندانتان یاد دهید و با تعیین برخی کارها مثلا برای انجام آن به فرزندان خود پول دهید با این کار آن ها یاد می گیرند که با قبول مسئولیت کاری و انجام درست آن می توانند پول دربیاورند، البته طوری رفتار نکنید که شرطی شوند و فقط در ازاء دریافت پول به شما یا دیگران کمک کنند.
صرفه جوئی و انجام کارهای مثبت با پول را به کودکان خود آموزش دهید، خاموش کردن چراغهای اضافی، پس انداز کردن پول خردها و کمک به مستمندان از جمله کارهایی است که عادات و رفتارهای مثبت در بچه ها ایجاد می کند که یک عمر با آنها می ماند. حتماً برایشان دلیل آن کارها را هم توضیح دهید و بگویید که چه فوایدی با انجام آن کارها نصیبشان می شود.
با شش روش ساده مدیریت مسائل مالی را به کودکان آموزش دهید با شش روش ساده مدیریت مسائل مالی را به کودکان آموزش دهید
وقتی فرزندتان چیزی از شما می خواهد به جای اینکه به او “نه” بگویید، از او بپرسید که دوست دارد با پول خودش آن را بخرد یا نه، و عواقب آن کار را برایش توضیح دهید. خواهید دید که نسبت به خرج کردن پول خودشان میل کمتری نشان خواهند داد.
تحسین کردن کارهای خوب یکی از بهترین روش هاست البته باید به آنها یاد بدهیم که از اشتباهاتشان نیز درس بگیرند، اما در هنگام آموزش تمامی این مسائل به خصوص مسائل مالی روی باز و اخلاق خوش را فراموش نکنید، وقتی کودکتان خوب خرج می کند و خوب پول خود را پس انداز می کند او را تحسین کنید و هدیه ای به بدهید، این کار حس خوبی در او ایجاد کرده و بهتر انجام دادن کارهایشان کمک بزرگی می کند.
به فرزندتان آموزش دهید که هر چیز که دوست دارند را چرا نمی توانند داشته باشند و همیشه به تقاضاهای مالی آن ها جواب مثبت ندهید زیرا در بعضی مواقع شما نیز از پس برآورده کردن آن موضوع بر نمیائید ولی حتما علت آن را به او بگوئید. نحوه ی برخورد شما و طرز فکرتان نسبت به مسائل مالی بخش عمده ای از ضمیر ناخودآگاه فرزندتان را نسبت به مسائل مالی می سازد پس مدیریت درست مسائل مالی را یاد بگیریم و به کودکان خود نیز آموزش دهیم.
خوب است که به او یاد بدهید مسائل مالی خانواده مسئله ای خصوصی است و نباید خارج از خانه درمورد آن صحبت کند.