حالت تهوع و استفراغ زنگ خطر بیماری

90
حالت تهوع و استفراغ زنگ خطر بیماری

حالت تهوع و استفراغ زنگ خطر بیماری 

به نقل از محققان و صاحب نظران ای بن پلاس: یکی از مهم ترین عوامل ایجاد بیماری حالت تهوع یا استفراغ است. در این حالت معده تمام محتویات خود را با فشار به قسمت حلق و دهان انتقال داده تا علامت هشداری مبنی بر ضعف در کارکرد خود و دیگر دستگاه های بدن را برساند. حالت تهوع و استفراغ به خودی خود بیماری نیست، اما می تواند نشانه ای از مشکلاتی جدی دیگر باشد. واین نکته را دقت داشته باشید در صورت تکرر استفراغ قطعا مشکل جدی است و زنگ خطر بیماری محسوب می شود.

برخی از علل شایع حالت تهوع یا استفراغ:

 • حرکت شدید یا دریازدگی
 • عدم تعادل
 • بارداری
 • درد شدید
 • استرس عاطفی یاترس
 • بیماری های کیسه صفرا
 • مسمومیت غذایی
 • مشروبات الکلی و…
 • مسومیت از طریق گزش حیوانات
 • پرخوری
 • واکنش به برخی بوهای خاص
 • مشکلات مغزی
 • و ….

البته علت ایجاد حالت تهوع و استفراغ نیز با توجه به سن فرد متفاوت است. میان کودکان این حالت شاید بیشتر به دلیل عفونت های ویروسی، مسمومیت های غذایی، پرخوری و… ایجاد شود. گاهی نیز زمان تهوع و استفراغ می تواند نشان دهنده علت آن باشد. مثلاً وقتی کمی بعد از غذا خوردن این حالت شروع می شود، می توان به مسمومیت های غذایی، التهاب معده و… شک کرد. البته حالت تهوع و استفراغ یک تا ۸ساعت پس از صرف غذا هم ممکن است به علت مسمومیت باشد.

حالت تهوع و استفراغ زنگ خطر بیماری حالت تهوع و استفراغ زنگ خطر بیماری

استفراغ خطرناک

استفراغ به طور معمول بی خطر است، اما می تواند نشانه ی مشکلی جدی تری باشد که نیاز شدیدبه رسیدگی و کنترل دارد. یکی از مشکلات شایع در این زمینه کم شدن آب بدن است. البته این مشکل میان بزرگسالان کمتر دیده می شود، چون آنها با توجه به نشانه های کم آبی بدن (احساس تشنگی یا خشکی لب ها) از بروز مشکل جلوگیری می کنند، اما کودکان بیشتر در معرض این مساله قرار داشته و از این رو باید به آنها بیشتر توجه شود. خانم های باردار نیز باید این مشکل را جدی گرفته و با پزشک متخصص خود در این زمینه مشورت کنند.

توصیه های درمانی

۱). علت اصلی حالت تهوع را پیدا کنید.
 • حساسیت به بعضی مواد غذایی بهتر است هر بار که حالت تهوع به شما دست می دهد تمام غذاهایی که در ۱۲ ساعت گذشته خورده اید را روی کاغذ بیاورید تا بعد از مدتی بتوانبد با پیدا کردن موارد مشترک، مواد غذایی که به آن حساسیت دارید را پیدا کنید.
 • حساسیت شدید به لاکتوز: اگر شما از آن دسته افرادی باشید که مواد لبنی را به خوبی نمی توانید هضم کنید یا بعد از مصرف حالت تهوع پیدا می کنید، شما به لاکتوز حساس هستید. که این مشکل نیز راه حل دارد. دارو هایی هستند که با مصرف قبل از غذا، به شما در هضم بهتر لاکتوز کمک می کنند و دیگر اینکه می توانید مواد لبنی بدون لاکتوز مصرف کنید.
 • حالت تهوع در اثر حرکت: بعضی افراد هنگام حرکت و تکان های طولانی مدت در هواپیما، قطار، سفرهای دریایی یا حتی اتومبیل، دچار حالت تهوع می شوند. برای جلوگیری از این موضوع می توانید به داروخانه مراجعه کنید و بدون نسخه پزشک داروی ضد تهوع تهیه کنید. یکی از این دارو های مؤثر، “درامامین” (Dramamine) نام دارد.
 • استرس و اضطراب همانطور که در فرهنگ ما دلشوره خوانده می شود، باعث حالت تهوع و اسهال می شود که بااستفاده از تکنیک های آرام سازی ذهن قابل درمان است.
۲). از تکنیک آکوپرشر (Acupressure) یا طب فشاری استفاده کنید.

این تکنیک بسیار مؤثر با ایجاد فشار در همان نقاط ی مورد استفاده در طب سوزنی چینی عمل می کند.

۳). به بدن خود استراحت دهید.

سعی کنید زیاد تحرک نداشته باشید. مهمترین چیز ثابت نگه داشتن سر است.

۴). از نشستن در اتاق گرم و در مجاورت بوهای تیز و زننده خودداری کنید.
۵). خود را در مقابل وزش باد ملایم قرار دهید.
۶). نفس عمیق بکشید.

هنگامی که در شکم احساس آشفتگی می کنید بهتر است برای ایجاد تغییر ریتم، نفس عمیق بکشید.

۷). بخوابید یا یک چرت کوتاه داشته باشد.

ممکن است بعد از بیدار شدن احساس بهتری داشته باشید یا همچنان حالت تهوع ادامه داشته باشد اما حداقل در این بین رنج نمی کشید.

 • سعی کنید هنگام خواب روی یک بالش دراز بکشید به طوری که نیمه بالش بین پاها و نیمه دیگر روی شکم کمی فشار وارد کند. بعد از بیدار شدن به احتمال زیاد احساس بهتری خواهید داشت.
۸). به حمام بروید و ریلکس کنید.

اضطراب به عنوان عاملی شناخته می شود که حالت تهوع را بدتر می کند.

۹). به حالت تهوع خود فکر نکنید.

حتی فکر کردن به حالت تهوع و بالا آوردن نیز با اثر تلقینی که در شما ایجاد می کند می تواند باعث بدتر شدن اوضاع شود. سعی کنید با تماشای تلویزیون و صحبت کردن با کسی ذهن خود را منحرف کنید.

۱۰). پیاده روی کنید.

اگر حالت تهوع شما خفیف باشد، پیاده روی در هوای آزاد می تواند به بهبود آن کمک کند.

۱۱). داروی ضد تهوع مصرف کنید.

برخی از داروها جهت بهبود تهوع و استفراغ بدون نسخه قابل تهیه می ‏باشند. کافیست علت حالت تهوع خود را در داروخانه ذکر کنید و داروی مناسب را خریداری کنید. از بین این داروها می‏ توان بعضی داروها از گروه آنتی هیستامین ها (Antihistamine) را مثال زد مانند:

 • دیمن ‏هیدرینات (Dimenhydrinate)
 • مکلزین هیدروکلراید (Meclozine Hydrochloride)

نوشیدنی های درمانی

۱). چای زنجبیل

یک ماده درمانی سنتی و بسیار مؤثر. ریشه ی تازه ی زنجبیل است. در این روش ریشه ی زنجبیل را بکوبید و خورد کنید و یک قاشق چایخوری از آن را درون یک فنجان آب جوش بریزید  و بگذارید تا برای ۱۰ دقیقه دم بکشد، سپس بنوشید. اگر ریشه ی تازه ی زنجبیل در دسترس نبود، از پودر خشک و آماده نیز می توان برای تهیه چای استفاده نمود.

۲). عرق نعنا یا چای نعنا (نعنای فلفلی)

نعنا اسپاسم و تشنج موجود در معده را متوقف می کند و حالت تهوع را بهبود می بخشید. و عرق نعنا و دم کرده یا چای آن نیز همان خاصیت را در بر دارد.

۳). Maalox، آب مقطر و عصاره ی نعنا

چند قطره عصاره  ینعنا (ترجیحا نعنای فلفلی) را در Maalox بریزید و آن را در ۱ لیتر آب مقطر حل کنید. چند جرعه از این محلول را بنوشید و در صورت نیاز دوباره مصرف کنید. Maalox یک محصول ضد اسید معده است که حالت تهوع و درد و دل پیچه حاصل از سوء هاضمه، اسهال یا یبوست را نیز برطرف می کند.

۴). آب گازدار ساده

یک قوطی یا بطری آب گاز دار را باز کنید و سریع بنوشید.

۵). مقداری آب و جوش شیرین

نصف قاشق جوش شیرین را در یک فنجان آب حل کنید و سریع بنوشید. طعم بسیار بدی دارد اما تاثیر درمانی سریعی نیز خواهد داشت.

خوراکی های درمانی

۱). بیسکوییت بخورید.

به طور کلی هنگام حالت تهوع اگر غذاهای بسیار ساده بخورید، به بهبود حالت تهوع شما کمک می کند. می توانید بیسکوییت یا هر خوراکی ساده و کم چرب دیگری را به عنوان یک غذای ساده بخورید اما زیاده روی نکنید.

۲). غذا های ساده با فیبر بالا بخورید.

خوردن این مواد غذایی می تواند مواد شیمیایی که محرک حالت تهوع هستند را از سیستم شما خارج کند. خوردن سبزیجات و میوه های خام مانند سیب و هویج می تواند انتخاب مناسبی باشد.

۳). آجیل بخورید.

خوردن مواد کم حجم و سرشار از پروتئین مانند گردو و بادام زمینی انرژی از دست رفته را به شما باز می گرداند و حالت تهوع را کمرنگ تر می کند.

۴). موز بخورید.

موز علاوه بر فیبر بالا حاوی پتاسیم است که علائم تهوع را بهبود می بخشد.

نکته های درمانی

 • زنان بادار می توانند از تمامی درمان های ذکر شده در بالا استفاده کنند اما در مواردی که مصرف داروی شیمیای ذکر شده، حتما باید با پزشک خود مشورت کنید. مصرف غذا های حاوی ویتامین B6 مانند آووکادو و مرغ می توانند علائم حالت تهوع را کاهش دهد. می توانید در دوران بارداری از مکمل های ویتامین B استفاده کنید.
 • از خوردن غذا های چرب و پر ادویه خودداری کنید. نوشیدنی های حاوی کافئین ننوشید. این مواد معده را حساس تر می کند.
 • از الکل و سیگار پرهیز کنید.
 • وعده های غذایی کوچک و کم حجم بخورید.
 • به آرامی از جای خود بلند شوید و تحرک نداشته باشید تا وقتی که حالتان خوب شود. تحرک حالت تهوع را بدتر می کند.
 • سوپ ساده سبزیجات را داغ بخورید. اگر احساس کردید که در اثر خوردن سوپ دارید عرق می کنید، این نشانه خوبی برای بهبودی است.
 • حالت تهوع و استفراغ طولانی و مداوم می تواند نشانه و علائم مشکلات متعددی باشد از مصمومیت غذایی و آنفولانزا گرفته تا اختلالات روده ای و تومور. پس حالت تهوع و اشتفراغ مکرر را جدی بگیرید.
 • اگر بی هیچ دلیل مشخصی حالت تهوع دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر دلایل مشخصی مانند دریازدگی وجود داشت اما برای ۱ تا ۲ روز حالت تهوع ادامه داشت باید با پزشک مشورت کنید.
 • اگر حالت تهوع با تب همراه باشد باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.