خوردنی های خوشمزه ی پرضرر ۴ (کالباس)

351
خوردنی های خوشمزه ی پرضرر ۴ (کالباس)

در زندگی امروزی تغذیه صحیح یکی از مهمترین موارد سلامتی و تندرستی است و بسیاری از امراض و بیماری ها، به دلیل غفلت از این نکته ی بسیار مهم و حیاتی است. زندگی مدرن، بیشتر اوقات ما را ترغیب به خوردن غداهای سریع الهضم و کم دردسر می نماید که یکی از این غذاها کالباس است. این ماده فرآوری شده دارای موادی است که گاه باعث ایجاد بیماری و عدم سلامتی می گردد.

سوسیس و کالباس بخش اعظم فراورده‌های گوشتی مصرفی در ایران را تشکیل می‌دهند. مصرف سرانه ی سوسیس و کالباس در ایران تنها ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم است، در حالی که این رقم در اروپا و آمریکا حتی به ۱۵ کیلوگرم هم می‌رسد.

خوردنی های خوشمزه ی پرضرر ۴ (کالباس) خوردنی های خوشمزه ی پرضرر ۴ (کالباس)

کالباس محصولی گوشتی به حساب می آید و از خانواده ی سوسیس هاست که معمولاً به صورت برش خورده و سرد مصرف می‌ شود.

 

 

بهتر است کالباس را سرخ نکنید زیرا  سرخ کردن زیاد این محصول نه تنها باعث تولید آکریل آمید (Acrylamid) گردیده و خطر آفرین است بلکه ریسک ابتلا به سرطان کبد را در طولانی مدت افزایش می‌دهد.

خوردنی های خوشمزه ی پرضرر ۴ (کالباس) خوردنی های خوشمزه ی پرضرر ۴ (کالباس)بیاید با مصرف درست و صحیح مواد مغذی سالم سلامتی را در جامعه نهادینه کنیم.

نشانه های فساد کالباس :
تغییر رنگ، تغییر بو، خشک و چروکیده شدن سطح فرآورده، تغییر رنگ لبه‌های کالباس، لزج شدن سطح سوسیس و کالباس که نشان دهنده ی رشد و تشکیل کلونی‌های میکروبی است از جمله علایم فساد و ماندگی محصول محسوب می‌شود. تغییرات رنگی روی پوشش محصول نیز می‌تواند نشان دهنده ی رشد کپک‌ها و ماندگی بیش از حد این فراورده‌های غذایی باشد .