خوردنی های خوشمزه ی پرضرر ۱ (سوسیس)

297
خوردنی های خوشمزه ی پر ضرر ۱ (سوسیس)

امروزه تنوع در غذاها، خوراکی ها و نوشیدنی ها باعث افزایش میل به غذاهای متنوع و ترکیبی مدرنی گردیده است که گاه در برخی از مواقع موجب افزایش بی رویه ی دریافت کالری و حتی آسیب پذیری بیشتر بدن در برابر ورود بیماری های گوارشی و… می گردد.

سوسیس از واژه فرانسوی کهن saussich که خود ازواژه لاتین salsus به معنی نمک زده گرفته شده، پدید آمده است و امروزه مفهوم این کلمه به Sausage تغییر یافته است چرا که روش تهیه آن تغییر کرده است و از روش‌های مختلف برای تهیه آن استفاده می‌شود.

 

متاسفانه برخی از غذاهای ترکیبی مدرن موجب ابتلابه بیمارهای مزمن گوارشی و حتی عصبی می گردد.

 

خوردنی های خوشمزه ی پر ضرر ۱ (سوسیس) خوردنی های خوشمزه ی پرضرر ۱ (سوسیس)
خوردنی های خوشمزه ی پر ضرر ۱ (سوسیس)

بیایید کمتر از این خورنی های خوشمزه ی پرضرر استفاده کنیم!

برخی از دلایل مضر بودن سوسیس:

  • چربی

سوسیس دارای چربی های مضر زیادی است. درصد چربیهای اشباع نشده و ترانس در این محصول بالاست که با جذب روغن در طول زمان سرخ کردن، چربی آن بالاتر می‌رود. هر ۳۰ گرم سوسیس (حدود یک عدد سوسیس کوکتل) ۸ گرم چربی، ۱۹ میلی‌گرم کلسترول و ۳۲۰ میلی‌گرم سدیم دارد وکمتر از ۳ درصد آهن مورد نیاز را تأمین می‌کند.

  • نمک

میزان بالای نمک در این محصول موجب پرفشاری می‌شود. مصرف بیش از حد مواد افزودنی در سوسیس بسیار خطرناک است و رادیکال‌های آزاد که براثر استفاده از این مواد به وجود می‌آید، می‌تواند یک سلول سالم را به سمت سرطانی شدن سوق دهد. سوسیس به دلیل داشتن چربی و روغن باعث چاقی و اضافه وزن نیز می‌شوند.

  • نیتروزامین 

نیتروزامین (nitrosamines) موجود در سوسیس در بدن می‌تواند باعث بروز مسمومیت با علائمی همچون سردرد، تهوع و دل درد می‌شود.

  • نیترات

وجود نیترات در غذاها و تبدیل آن به اکسید نیتریت در معده عاملی برای شلی و بروز ریفلاکس محسوب می‌شود. استفاده زیاد از سوسیس می‌تواند موجب بیماری ریفلاکس معده (REFLUX – ترش کردن معده) شود.

  • فسفات

همچنین فسفات (Phosphate) موجود در این محصولات با PH بالایی که دارد ضمن ایجاد اختلال در جذب کلسیم توسط بدن، احتمال ابتلا به پوکی استخوان را در افراد به ویژه زنان یائسه و سالمندان افزایش می‌دهد.