در جستجوی هزار پا

790
در جستجوی هزار پا

یکی از موجودات ترسناک و مخوف طبیعت، هزار پاست. هزارپا معمولا در هنگام شب یا پس از بارش باران رویت می شود. و طول آنها که بسته به نژاد و محل زیست دارد بین  ۵/۰ میلیمتر تا ۵۰ سانتیمتر است. این حشره ی بد قیافه در دو نوع گیاه خوار و گوشت خوار شناخته شده است. و هر دو نوع دارای وسیله ی دفاعی نیش هستند. که معمولا کمتر نیششان سمی است.

البته انواع خطرناکتری از این موجود، در آفریقا و آمریکا وجود دارند ، اما گونه های ایرانی که معمولا به رنگ زرد و نارنجی دیده می شوند، کشنده نیستند و فقط پس از گزیدن، جای نیشان متورم شده  و درد نیش و تورم را بدنبال دارد، البته درد نیش این حشره از نیش زنبور کمتر است و به شکل کاملا متورم و قرمز رنگ با جای ۲ خط نیش در مرکز برآمدگی مشهود است.

در جستجوی هزار پا در جستجوی هزار پا

عمر هزار پا ۳ تا ۷ سال است. و در فصل بهار تخم گذاری می کنند. محل زندگیشان در مناطق مرطوب طبیعی و زیر سنگ های بزرگ، کوپه های چوب و کود مخلوط،  بصورت دسته ای زندگی می کنند. و در محیط های خانگی معمولا در زیر زمین خانه ها،  حمام و دستشویی،  و زیر ظرفشویی آشپزخانه و جاهای مرطوب و نمناک زندگی می کنند.

در جستجوی هزار پا در جستجوی هزار پا

روش مبارزه با هزار پا:

  • از بین بردن جاهای مرطوب

مخصوصا در حمام، آشپزخانه و باغچه ها و…

  • بستن شکاف و روزنه های دیوار و زمین

شکاف و درزهای دیوار و کف زمین بهترین محل برای زیست آن هاست.

  • نظافت منزل و ازبین بردن نقاط محل تجمع حشرات

لاشه و زنده ی حشرات جز اصلی ترین منابع غذایی آن هاست.

  • عدم استفاده از خزه درگلدان

بهتر است روی خاک گلدان در حدود ۲ تا ۵ سانتی متر از شن یا سنگ های ریز استفاده شود . در این حالت بعد از آبیاری گلدان ، بسیاری از هزارپاها از بین می روند و امکان زندگی درون گلدان برایشان فراهم نمی شود زیرا نمی توانند درون خاک تنفس کنند و از بین می روند.

  • سم پاشی با سم سوین (sevin) 

سم پاشی در حاشیه ی فرشها و گوشه و کنار منزل نیز وسیله ای دیگر برای مبارزه با این حشره می باشد.

  • مبارزه از طریق امواج فراصوتی هموژنایزر التراسونیک (Ultrasonic Homogenizer)

در این روش امواج صوتی ایجاد شده در فـرکانسهای بالاتر از قدرت شنوایی گوش انسان و در محدوده ی شنوایی جانوران موذی باعث دور شدن آنها از محیط می شود. این روش کاملا بی ضرر و سازگار با  محیط زیست می باشد.