رمز و راز های یک ته چین خوشمزه و خوشرنگ مجلسی

3684
رمز و راز های یک ته چین خوشمزه و خوشرنگ مجلسی
ته چین مرغ یا گوشت

به گفته ی کارشناس و متخصص بخش آشپزی ای بن پلاس: ته چین را بهتر است در ظرفی تهیه کنید که مانند تابه یا ماهیتابه قطر بیشتر و عمق کمتر داشته باشد . در این صورت مقدار ته دیگ آن بیشتر خواهد بود. زیرا آب اضافی آن زودتر تبخیر گردیده وو حرارت بیشتر به برنج موجود در ته تابه رسیده و ته دیگ آن هم برشته تر خواهد شد.

مرغ یا گوشتی که برای  تهیه ” ته چین ” ها انتخاب می شود باید با آب بسیار کم و بدون سرخ کردن پخته شود. آبپز کردن یا پختن مرغ یا گوشت بطور کامل از ملزومات اصلی این مرحله می باشد.

هنگام تهیه ی مایه ی ته چین می توان هم از تخم مرغ کامل و هم فقط زرده یا سفیده استفاده کرد. البته نا گفته نماند اگر می خواهید ته چین بسیار خوشمزه تری داشته باشید بهتر است  فقط از زرده ی تخم مرغ استفاده شود که در این صورت باید مقدار ماست را کمی بیشتر کرد تا به جای سفیده هایی که حذف شده، جایگزین شود. نکته ی مهم اینکه ماست باید چکیده و سفت باشد تا آب نیندازد و ته چین را خمیر نکند.

مواد مصرفی ته چین برای۶ تا ۸ نفر ؛

هر یک کیلو برنج معادل یک کیلو ماست چکیده

۵ الی ۶ عدد تخم مرغ

۲ کیلو گوشت بره

۲۵۰۰ گرم روغن

البته مقادیر بستگی به میل و سلیقه شما دارد. شما می توانید مقدار ماست و تخم مرغ را کمتر کنید. به عنوان مثال: اگر ته چین را در فر قرار دهید نیاز به روغن کمتری دارید. و یا حتی برخی اصلا از تخم مرغ در تهیه ته چین استفاده نمی کنند.

رمز و راز های یک ته چین خوشمزه و خوشرنگ مجلسی رمز و راز های یک ته چین خوشمزه و خوشرنگ مجلسی

اگر می خواهید از رمز و راز های یک ته چین خوشمزه و خوشرنگ مجلسی  بدانید باید به نکات زیر دقت بیشتری بنمایید: 

سعی کنید گوشت یا مرغ را از چند ساعت زودتر داخل مایه ماست و تخم مرغ بریزید و مخلوط کنید تا مزه مایه بهتر شود و عصاره ی گوشت و مرغ بطور کامل با مواد مخلوط گردد.

برای جلوگیری از خشک شدن ته چین، هنگام تهیه ی مایه ی تخم مرغ و ماست، چند قاشق روغن مایع بریزید این کار موجب خوشمزه تر شدن ته چین خواهد شد.

برای یک ته چین خوشمزه و مجلسی بطور قطع باید در مصرف زعفران دست و دلباز باشید. و همچنین نمک را هم به میزان کافی و طبع خود به مایه افزوده و مخلوط کنید.

جهت تهیه ی مایه ی ته چین استاندارد،‌ به طور متوسط و تقریبی برای ۲ پیمانه برنج،۲ پیمانه ماست چکیده و ۲ تا ۳ عدد تخم مرغ (می توان یک زرده و دو تا تخم مرغ کامل در نظر گرفت) و ۲ تا ۴۴ ق روغن مایع لازم است.

البته ناگفته نماند برخی آشپزها به سلیقه ی خود برای تهیه ته چین، مایه را با تخم مرغ و برنج تهیه کرده، نصف می کنند و یک نصفه را با برنج زعفرانی مخلوط کرده و ته دیگ می ریزند و ته دیگ آن را بدون مرغ و گوشت تهیه می کنند و باقی مواد مایه را با گوشت یا مرغ های ریش کرده مخلوط می کنند و این مایه گوشتی یا مرغی را با برنج مخلوط کرده و وسط ظرف لابه لای برنج هامی کشند.

و در آخر به مانند همه ی ته دیگ ها، ته چین را نیز باید طی مدت طولانی با حرارتی ملایم و یکنواخت دم کرد. البته اگر از فر استفاده شود بطور حتم نتیجه ی بهتری حاصل خواهد شد.

از دیگر مطالب مفید که توسط کارشناسان و صاحب نظران ای بن پلاس، تالیف و تدوین گردیده مطلع شوید.