روزنه ی امید در درمان قطعی ام اس

200

متخصصان و پژوهشگران زیادی همیشه بدنبال راه حلی برای درمان و مشکلات خاص که در حال حاضر درمانی برای آن وجود ندارد می باشند که در انجام این فرایند کاری طاقت فرسا با آزمایش های بالینی فراوان را پیش رو دارند، این آزمایش ها معمولا بر روی موجودات زنده و برخی انسان ها انجام می گیرد.

اخیرا دانشمندان دانشگاه اوتاوا به کشف تازه ایی در خصوص بیماری “اِم اِس” (Multiple sclerosis) دست یافتند. با این کشف اکنون روزنه امیدی برای ۲٫۳ میلیون نفر جمعیت در سراسر جهان که از بیماری کشنده ای به نام اسکلروز چندگانه یا “ام اس” رنج می‌برند وجود دارد.

روزنه ی امید در درمان قطعی ام اس روزنه ی امید در درمان قطعی ام اس

در بیماری ام اس سیستم ایمنی بدن به جای هدف قرار دادن عوامل بیماری زای بیگانه به سیستم عصبی مرکزی حمله کرده که منجر به آسیب رساندن به مغز، نخاع و اعصاب چشمی در فرد بیمار می گردد و علائمی مانند تاری دید، خستگی مفرط و فلج نسبی یا کامل را در پی دارد.

دکتر هارولد اتکینز و دکتر مارک فریدمن، دانشمندان دانشگاه اوتاوا در تحقیقاتی مشخص کردند که رویه پرقدرتی که کاملا سیستم ایمنی را درگیر می سازد و سپس با استفاده از سلول های خونی سیستم جدیدی را ایجاد می‌کند می‌تواند تمام علائم التهابی آسیب رسان مغز را در افراد مبتلا به ام اس زود هنگام و تهاجمی تخفیف داده و بهبودی را تسهیل بخشد.

روزنه ی امید در درمان قطعی ام اس روزنه ی امید در درمان قطعی ام اس

دکتر اتکینز پزشک و دانشمند بیمارستان اوتاوا و دانشیار دانشگاه اوتاوا می‌گوید که آزمایش ما اولین نمونه‌ای است که سرکوب کامل و بلند مدت تمام فعالیت‌های التهابی مغز افراد دچار ام اس را نشان می‌دهد اما متاسفانه در حال حاضر افراد مبتلا به ام اس دارای ناتوانی طولانی معنادار احتمالا از تحقیقات آن‌ها سود نخواهند برد البته آن‌ها معتقدند که درمان برای بخش کوچکی از افراد دچار ام اس فعال مناسب می‌باشد. اما امید است در آینده راه درمانی برای تمام بیماران مبتلا به ام اس پیدا شود.

به امید روزی که به طور کامل این بیماری ریشه کن گردد.