شاهی = افزایش کارکرد صحیح کلیه ها

162
شاهی = افزایش کارکرد صحیح کلیه ها
شاهی = افزایش کارکرد صحیح کلیه ها

شاهی (تره تیزک) از خانواده چلیپاییان با نام علمی Lepidium sativum شناخته می شود. شاهی گیاه بومی منطقه ی مدیترانه شرقی است.شاهی، تره، تره تیزک یا تره تندک یک نوع سبزی خوردن بسیار مفید و پر فایده است که به صورت خام و گاهی پخته مصرف می‌شود. به بذر این گیاه، سپندان می گویند. این گیاه یک ساله و به ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر است که  هم اکنون در نواحی مختلف ایران نیز، پرورش می یابد. شاهی به عنوان غذا و دارو مصرف می شود. سبزی شاهی را خیلی راحت می توان کاشت و خیلی راحت و سریع آماده برداشت می شود. این گیاه برای روش هیدروپونیک (رشد و نمو گیاه در آب) نیز مناسب است.

این سبزی طبیعت معتدلی دارد. به دلیل دارا بودن ویتامین های A و C جزء آنتی اکسیدان های قوی بوده و برای دفع رادیکال های مضر بدن مفید است. همچنین پایین آورنده قند خون بوده و لکه های قهوه ای و کک و مک ناشی از تماس مستقیم با نور خورشید را رفع می کند.

براساس تحقیقات و جستار کارشناسان بخش سلامتی ای بن پلاس، شاهی چربی و کلسترول بد خون را کاهش می دهد و روغن های فرار آن برای مخاط تنفسی، آسم، برونشیت و سرفه های مزمن مفید است. ترکیبات موجود در این سبزی محرک فعالیت کلیه ها بوده و دافع سنگ کیسه صفرا، مثانه و کلیه است و فوق العاده برای دردهای مفصلی و نقرس مفید است.

قسمت های قابل استفاده شاهی شامل ریشه، برگ و تخم شاهی می باشد.

ریشه ی شاهی

ریشه ی شاهی نیز مزه ی تند و تلخی دارد. این ریشه خاصیت درمانی ویژه ای دارد و برای درمان سیفیلیس و ناتوانی در ادارار کردن مفید است.

برگ شاهی

برگ های شاهی، محرک ، ادرارآور و ضد باکتری می باشند. این برگ ها دارای فواید زیادی است.که از موارد مصرف اصلی می توان از تاثیر در درمان بیماری اسکوربوت و بیماری های کبدی نام برد.

شاهی به عنوان یک پماد، جهت التیام و کاهشدرد کاربرد و در ترمیم مناطق آسیب دیده است، به کار می رود.

تخم شاهی

تخم شاهی، مزه ای تند و تلخی دارد. این ماده خاصیت چربی سوزی ، تصفیه کنندگی خون، شیرافزایی،قاعدگی آور، مقوی (نیروبخش) و ادرارآور دارد. دارویی برای چشم درد است. تخم شاهی قوای جنسی را تقویت می کند.

تخم شاهی برای مرض جذام، بیماری های پوستی، اسهال خونی ، اسهال، سوء هاضمه، بیماری های چشمی، اسکوربوت، آسم و سرفه مفید است.

تخم شاهی خاصیت سقط کنندگی جنین دارد. در ضمن تخم شاهی خاصیت ملینی نیز دارد.

شاهی = افزایش کارکرد صحیح کلیه ها شاهی = افزایش کارکرد صحیح کلیه ها

فواید سبزی شاهی برای سلامتی بدن:

ضد سرطان

به دلیل وجود ویتامین C و E در شاهی این گیاه دارویی، خاصیت آنتی اکسیدانی فوق العاده ای در جلوگیری از آسیب رادیکال های آزاد دارد. در نتیجه یک ماده ی ضد سرطانی می باشد.

شاهی مانع از رشد سلول های سرطانی می شود. طبق تحقیقات بعمل آمده، عصاره ی شاهى با تزریق به  بدن موش هایى که به سرطان مبتلا بودند موجب توقف رشد سلول هاى سرطانى در این موش ها گردید.

  • درمان کم خونی

شاهی علاوه بر ویتامین C حاوی مقدار قابل ملاحظه ای آهن و اسید فولیک نیز می باشد، از این رو برای اشخاصی که مبتلا به  کم خونی هستند، بسیار مفید است.

  • کاهش چربی خون

شاهی، تاثیر بسزایی در کاهش چربی خون دارد. در یک طرح تحقیقاتی در ایران که به منظور تعیین تاثیر سبزی شاهی بر چربی های خون انجام گرفت، مشخص شد که میزان کلسترول در گروه مورد بررسی، کاهش یافته بود.

  • مفید برای آسم

شاهی، حاوی مقدار قابل ملاحظه ای ویتامین A و روغن هاى فرار است. به همین دلیل برای مخاط دستگاه تنفسى و در نتیجه مبتلایان به آسم فوق العاده مفید است.

یک توصیه ی بسیار کارساز برای کسانى که برونشیت دارند یا سرفه هاى سختى مى کنند: هر روز ۶۰ تا ۱۵۰ گرم عصاره ی شاهی را مصرف نمایند.

  • مفید برای کلیه ها

شاهی،‌ مانند خیلی از سبزیجات گروه چلیپاییان از قیبل : کلم، کلم بروکلی و کلم پیچ دارای گلوکوزیدها و روغن خردل (روغن تلخ) می باشد. این مواد، محرک فعالیت صحیح کلیه ها هستند و موجب تقویت در کارکرد مفید معده و کیسه صفرا می شوند. از این رو مصرف شاهی به کسانی که از سنگ کلیه و مثانه رنج می برند، توصیه شده است.

دیگر فواید

  •  شاهی، حاوی مقدار قابل ملاحظه ای کلسیم، آرسنیک، منگنز، مس، روی و گوگرد است. به همین دلیل اشتها آور نیز می باشد.
  •  شاهی، خاصیت درمانی فوق العاده ای در اختلالات مفصلی و نقرس دارد.
  •  عصاره ی شاهی، کرم بدن را از بین می برد.
  •  جویدن برگ های تازه ی شاهی، لثه ها را محکم می کند و آن ها را سالم نگه می دارد.
  •  شاهی، کک و مک را که معمولا در صورت انسان به صورت لکه های قهوه ای ریزی پدیدار می شود، برطرف می کند. بدین منظور باید برگ شاهی را کوبید و روی لکه ها گذاشت و یا تخم شاهی را کوبید و در مقداری آب خیس نمود و یک بار در روز

بر روی لکه ها گذاشت تا لکه ها برطرف شوند.

  • شاهی، لکه های سفید پوست را برطرف می کند. به این منظور باید تخم شاهی را کوبید و با کمی عسل مخلوط نمود و بر روی لکه ها قرار داد. این عمل را روزی یک مرتبه تکرار کنید تا بهبودی کامل حاصل شود.

 در جدول زیر مقدار مواد مغذی در ۱۰۰ گرم شاهی خام را ملاحظه می فرمایید:

 

انرژی

۳۰ کیلوکالری

کربوهیدرات

۵/۵ گرم

فیبر غذایی

۱/۱ گرم

چربی

 ۰/۷ گرم

پروتئین

۲/۶  گرم

ویتامین A

۳۴۶ میکروگرم

فولات

۸۰ میکروگرم

ویتامین C

۶۹ میلی گرم

کلسیم

۸۱ میلی گرم

آهن

۱/۳  میلی گرم