شله زرد را در وعده ی افطار میل کنید

96
شله زرد را در وعده ی افطار میل کنید

شله زرد را در وعده ی افطار میل کنید

به نقل از کارشناسان و صاحب نظران  ای بن پلاس: یکی از دسر های سنتی ایرانی که سال هاست بر سر سفره ی افطار هر ایرانی خودنمایی می کند شله زرد است. شله‌زرد حاوی ترکیبات مغذی مختلفی است که هر یک به نسبت استفاده در تهیه این دسر سنتی ایرانی می‌تواند فواید و خواص منحصر بفرد خود را داشته باشد.

بهترین زمان مصرف شله زرد را در ماه مبارک رمضان

به دلیل وجود لعاب برنج و گلاب در شله‌زرد این ماده غذایی یبوست‌ زا است و برای وعده سحری خوردن آن را توصیه نمی‌کنیم. شله زرد برای کودکان روزه‌دار به شرط آنکه مانع خوردن غذای اصلی نشود مفید است چرا که به ازای هر یک لیوان شله‌زرد ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوکالری برای بدن تأمین می‌شود.

شله زرد را در وعده ی افطار میل کنید شله زرد را در وعده ی افطار میل کنید

نگهداری و زمان مصرف شله زرد

شله زرد را پس از سرد شدن می توان در یخچال به مدت ۲ تا ۵ روز نگهداری کرد. یکی از خصیصه های اصلی این دسر ان است که بعد از یک روز شروع به آب انداختن می کند که آن را نشانه ی فاسد  شدن  شله‌زرد می‌دانند. اما این آب انداختن به خاطر ترکیب برنج و شکر و… است و موجب فساد این دسر نمی شود.

خواص و فواید مواد مغذی شله زرد

  • برنج

معمولاً قبل از پختن شله‌زرد برنج را خیسانده و بعد از آن به مدت طولانی می‌پزیم که این امر سبب از بین رفتن بخش زیادی از ویتامین‌های موجود در این غله از جمله ویتامین b می شود ولی در عین حال منبع بسیار خوبی برای تامین کربوهیدرات مورد نیاز بدن است.

  • گلاب

گلاب جزء عرقیات خاص ایرانی است که خاصیت نشاط‌ آوری دارد که استنشاق بوی آن سبب آرامش اعصاب و افزایش فشار خون می‌شود. که این حالت هنگام افطار برای روزه‌دار مفید است.

  • عرق هل

هل نوعی اکسپکتورانت (Expectorant) طبیعی است که خاصیت ضد عفونی‌کننده و ضد خفگی دارد.

  • زعفران

یکی دیگر از موادی است که به عنوان طعم‌دهنده در شله‌ زرد استفاده می‌شود زعفران دارای خاصیت آرامش‌بخشی و نشاط‌ آوری است اما نباید فراموش کرد بیش از حد مجاز (درنهایت سه گرم در روز) مصرف نشود. البته این مقدار برای زنان  باردار در تهایت یک گرم توصیه می‌شود چرا که مصرف زیاد زعفران منجر به سقط جنین در زنان باردار  و خونریزی لثه ها می‌شود.

  • دارچین

استفاده از دارچین در شله‌ زرد را برای کنترل قند خون بسیار مفید است. تحقیقات نشان داده که دارچین سطح چربی خون به ویژه تری‌گلیسیرید (triglyceride) را کاهش می‌دهد و برای ثابت نگه‌داشتن وزن بسیار مفید است.

  • شکر

شکر یکی از مواد اصلی موجود در شله‌ زرد است که معمولاً خانواده‌ها به مقدار زیادی از آن در شله‌ زرد استفاده می کنند در حالی که به ازای هر یک گرم شکر چهارکیلو کالری باید در نظر گرفت و خوردن زیاد شله‌ زرد به افراد دیابتی و آنهایی که تنگی عروق قلب دارند توصیه نمی‌شود.

  • کره

به دلیل عطر و بوی کره حیوانی معمولاً افراد ترجیح می‌دهند تا به مقدار زیادی از این ماده در شله‌زرد استفاده کنند در حالی که کره حاوی میزان بالایی کلسترول بوده و برای مبتلایان به چربی خون اصلا مناسب نیست ولی در عین حال حاوی ویتامین a و d است.

  • پودر نارگیل

پودر نارگیل مانند خود نارگیل حاوی ویتامین های بسیاری است که دارای قند مناسب، فیبر، چربی های اشباع شده، پتاسیم و یکی از مواد مغذی مفید محسوب می شود.

  • خلال پسته 

پسته و خلال آن دارای موارد مفید بسیاری هستند از قیبل  پروتئین گیاهی، مواد نشاسته‌ای غنی و مواد معدنی‌ای نظیر پتاسیم و منیزیم و….

  • خلال بادام 

بادام  و خلال آن دارای مواد آلی بسیاری از قیبل: ویتامین ها، پروتئین، کلسیم،  آهن ، روی، منیزیم، پتاسیم و… است