طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

129
طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

یکی از جاذبه های گردشگری و توریستی پارک ملی زمین شناسی شینیوژای (Shiniuzhai National Geological Park) واقع در کشور چین، طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان است که سالانه هزاران نفر از گردشگران و توریست های جهان را بدیدن این منطقه سرازیر می کند.

طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

این پل شیشه ای که ایده، طراحی و اجرای یک شرکت معماری به نام «هیم دوتان» است. اعتبارات مالی طولانی‌ترین پل شیشه‌ای جهان به عنوان بخشی از نشست همکاری و سرمایه‌گذاری در گردشگری در نمایشگاه مرکزی چین در سال ۲۰۱۲، تامین شده است.

طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

 این پل حدود ۴۰۰ متر بالاتر از عمق دره قرار دارد و به طول ۳۷۰ متر در میان دره ای وحشتناک و عمیق اجرا گردیده در ضمن این سازه طوری طراحی گردیده که ظرفیت و تحمل عبور ۸۰۰ نفر را  در هر بار داراست. مقامات استان هونان در چین لقب «یکی از عجایب دنیا» را به آن داده‌اند.

این سازه، قله‌های هر یک از طرفین دره را به یکدیگر متصل می‌کند. همچنین نوعی طناب فنردار برای علاقه‌مندان به پرش بانجی در وسط این سازه قرار می‌گیرد که مرتفع‌ترین طناب فنردار برای این ورزش، بر روی کره زمین خواهد بود. این طناب حدود ۶۰ متر بلندتر از مرتفع‌ترین طناب فنردار تجاری حال حاضر است. مرتفع‌ترین طناب فنردار کنونی دنیا بر روی برج Macau در چین قرار گرفته و ۲۳۳ متر ارتفاع دارد.

طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

شیشه های بکار رفته در این پل ۲۵ برابر شیشه های معمولی ضخامت و مقاومت دارد. این پل شیشه ای که دو طرف یک دره را به یکدیگر وصل می کند، نخستین پل شیشه ای معلق چین است که در ارتفاع زیاد ساخته شده است. گذشتن از روی این پل بسیار هول آفرین است و  زمانی که فرد به زیر پایش و عمق دره نگاه کند، بسیار هولناک و وحشتناک تر می شود. به گفته ی سازندگان این سازه ی ترسناک: این پل در برابر زمین لرزه ای به بزرگی هشت ریشتر ایمنی کامل و مقاومت دارد. برای ساخت پل ۵/۸۰۰ هزار دلار هزینه شده است.

بیشترین کارشناسان و صاحب نظران توریست جهان بر این باورند که: احتمال می رود که این پل شیشه ای «وحشناک ترین منطقه ی توریستی جهان» نام بگیرد، هرچند کارگران آن آموزش های ویژه ای دیده اند تا به کسانی که مایل به عبور از این پل هستند، اطلاع رسانی از ایمنی کامل پل و خدمات رسانی دقیق داشته باشند، اما همچنان ترس مفرط، تنها حس غالب این منطقه ی توریستی است.

این دومین پلی است که در کشور چین از جنس مواد شفاف و شیشه  ساخته می شود. اولین پل بر روی ک«وه تان مین» واقع گردیده و در ارتفاع ۱۹۰۰ متری بنا شده است.

پل معلق (۱) طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

پل معلق (۲) طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

پل معلق (۳) طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

پل معلق (۴) طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

پل معلق (۵) طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

پل معلق (۶) طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

پل معلق (۷) طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

پل معلق (۸) طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

پل معلق (۱۸) طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

پل معلق (۹) طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

پل معلق (۱۰) طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

پل معلق (۱۱) طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

پل معلق (۱۲) طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

پل معلق (۱۳) طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

پل معلق (۱۴) طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

پل معلق (۱۵) طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

پل معلق (۱۶) طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان

پل معلق (۱۷) طولانی ترین پل معلق شیشه ای جهان