علت درد مفاصل بعد از خواب را بدانید

367
علت درد مفاصل بعد از خواب را بدانید
درد مفاصل و اندام‌ها یک نوع عارضه است که برخی افراد در هنگام بیدار شدن از خواب دچار آن می‌شوند، التهاب مفاصل و خشکی اندام ها به چه دلیل بروز میکند؟ آیا ساعت بیولوژیکی بدن در این زمینه نقش دارد یا خیر؟ توصیه های پزشکی و راه درمان این عارضه چیست؟ در این مطلب قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم.
علت احساس خشکی و دردناک بودن بدن هنگام بیدار شدن از خواب، این است که ایبوپروفن طبیعی بدن هنوز اثر نکرده است. محققان دانشگاه منچستر دریافتند که علت این عارضه دردناک در هنگام بیدار شدن از خواب این است که ساعت بیولوژیک بدن پروتئین های ضد التهابی را در حین خواب سرکوب می کند؛ اما هر روز صبح که شروع به حرکت می کنیم بدن برای جبران اثرات از بین رفتن این پروتئین ها، سخت تر فعالیت می کند.
دکتر جولی گیبس محقق مرکز غدد درون ریز و دیابت موسسه تکامل انسان دانشگاه منچستر در این باره میگوید: با پی بردن به چگونگی تنظیم التهاب توسط ساعت بیولوژیکی بدن، می توانیم درمان های جدیدی برای بیماری های التهابی مانند آرتریت ابداع کنیم.
علت درد مفاصل بعد از خواب را بدانید علت درد مفاصل بعد از خواب را بدانید
محققان در این مطالعه سلول‌هایی را از مفاصل موش‌ها و انسان‌های سالم برداشتند که در پاتولوژی آرتریت التهابی مهم هستند. این مطالعه نشان داد که هر یک از این سلول‌ها یک ریتم ۲۴ ساعته دارند و این سلول ها برای مختل کردن این ریتم با سرکوب ژن کریپتوکروم اصلاح می شوند. این موضوع به بروز یک واکنش افزایش یافته التهابی منجر می شود که نشان می دهد محصول این واکنش که پروتئین کریپتوکروم است دارای فواید غیرالتهابی قابل توجهی است.
محققان به این نتیجه رسیدند که با ارائه داروهایی برای فعال کردن این پروتئین، از بروز التهاب جلوگیری می شود. این کشف می تواند به ابداع داروهای جدیدی برای بیماری آرتریت منجر شود.
محققان همچنین با قرار دادن موش های مبتلا به آرتریت در معرض نور مداوم، متوجه شدند که هیچ تغییر روزانه ای در التهاب این پستانداران که بطور معمول مشاهده می شد، رخ نداد و مشخص گردید که نور محیط تاثیری در این عارضه ندارد.