فوریتهای مهم در هنگام حمله ی قلبی

102
فوریتهای مهم در هنگام حمله ی قلبی

به نقل از محققان و صاحب نظران ای بن پلاس: یکی از موارد بحرانی زمان حمله ی قلبی است. قلب یکی از ارگان های حیاتی بدن و مهم ترین آنهاست. معمولا ترس از حمله ی قلبی بسیار شایع است. حمله قلبی یک باره اتفاق نمی افتد، بلکه همراه با علایم متعددی است که طی روزها و هفته ها خود را نشان می دهد اما اغلب افراد به آن بی توجهند. علایم حمله قلبی مختلف و در زنان و مردان متفاوت است. بررسی ها نشان می دهد ۹۵ درصد زنانی که دچار حمله شده بودند، هفته ها و ماه ها قبل از آن علایمی غیر از درد قفسه سینه را تجربه کرده بودند.

فوریتهای مهم در هنگام حمله ی قلبی فوریتهای مهم در هنگام حمله ی قلبی

علایم حمله ی قلبی:

 • سوءهاضمه یا حالت تهوع

این نشانه یکی از علایمی است که به آن توجه نمی شود. علایم می تواند شامل سوءهاضمه خفیف، حالت تهوع شدید، درد و استفراغ باشد. برخی افراد در قسمت بالای شکم احساس درد می کنند. زنان و افراد مسن بالای ۶۰ سال به احتمال زیاد این علایم را تجربه می کنند بی آن که بدانند این علایم با بیماری های قلبی مرتبط است. البته اغلب موارد درد شکم و حالت تهوع با حمله قلبی ارتباط ندارد و در صورتی نگران کننده است که ناگهانی و بدون دلیل ظاهر شود.

 • درد فک، گوش، گردن و شانه

بی حسی در شانه و دست نشانه حمله قلبی است اما بیشتر مردم این نوع علایم را تجربه نمی کنند. به جای آن در قسمت گردن یا شانه یا از فک به بالا تا ناحیه گوش درد دارند. برخی نیز از درد بین استخوان کتف شاکی هستند. از آن جا که این درد موقتی است اغلب به فراموشی سپرده می شود.

 • خستگی مفرط

خستگی مفرط و ادامه دار که برای چندین روز باقی می ماند، علامت دیگر حمله قلبی است. طی بررسی ۷۰ درصد زنان داوطلب خستگی مفرط چند هفته و یا چند ماه قبل از حمله را گزارش کردند. منظور از خستگی مفرط، خستگی است که مانع از بلند شدن فرد از رختخواب می شود. اگر فرد فعالی هستید و ناگهانی دچار خستگی مفرط شده اید، با پزشک خود مشورت کنید.

 • کمبود نفس و سرگیجه

نرسیدن خون کافی به قلب یعنی نرسیدن اکسیژن کافی به قلب که این امر باعث کمبود نفس و سرگیجه می شود.

 • ورم و درد پا

هنگامی که عضله قلب درست عمل نمی کند، فضولات از طریق خون از بافت ها حمل نمی شود و در نتیجه باعث ورم می شود. ورم ابتدا در کف پا و قوزک آغاز می شود. علاوه بر آن هنگامی که خون کافی به بافت ها نمی رسد، درد ایجاد می شود.

 • خواب آلودگی، بی خوابی و اضطراب

افرادی که با حمله قلبی رو به رو شده بودند یک ماه یا چند هفته قبل از حمله به طور نامعلوم دچار کم خوابی شده بودند.

 •  علایم مشابه آنفلوآنزا

عرق کردن، احساس سبکی در سر، خستگی مفرط و ضعف علایم آنفلوآنزا نیست بلکه ممکن است علایم یک حمله قلبی باشد. علایم حاد مشابه آنفلوآنزا بدون تب و سرفه حاد ممکن است علایم حمله قلبی باشد.

 • ضربان تند و نامنظم قلب

در این مواقع احساسی که به فرد دست می دهد، این است که گویی با سرعت دویده است. برخی این حالت را با حمله عصبی اشتباه می کنند. اگر بدون آن که کار سنگینی انجام داده اید دچار ضربان تند و نامنظم قلب شده اید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

فوریتهای مهم در هنگام حمله ی قلبی فوریتهای مهم در هنگام حمله ی قلبی

چگونه می توانیم به فردی که دچار حمله قلبی شده کمک کنیم؟

۱- اگر می توانید سریعا اورژانس را خبر کنید تا قبل از وقوع حادثه، به وضعیت فرد رسیدگی شود.

۲- راه هوایی، وضعیت تنفس و گردش خون فردی که دچار حمله قلبی شده را چک کنید. اگر بیمار بیهوش شده، احیای قلبی ریوی (CPR ) انجام دهید

۳- خونسردی خود را حفظ کنید. اگر مریض به هوش است، با او صحبت کنید و به او بگویید که نیروهای اورژانس در راه هستند و به زودی خواهند آمد.

۴- اگر کپسول اکسیژن در دسترس است، از اکسیژن برای تنفس بهتر بیمار استفاده کنید. این کار سبب می شود که بیماری که دچار حمله قلبی شده کمتر انرژی مصرف کند تا نفس بکشد.

۵- تا زمانی که نیروهای امدادی از راه برسند، به ارزیابی وضعیت و علایم حیاتی بیمار ادامه دهید. اگر تنفس او قطع شد به او کمک کنید و در صورت لزوم احیای قلبی ریوی (CPR ) انجام دهید.

فوریتهای مهم در هنگام حمله ی قلبی فوریتهای مهم در هنگام حمله ی قلبی

احیای قلبی ریوی یا CPR چیست؟

احیای قلبی ریوی (CardioPulmonary Resuscitation) مجموعه اقداماتی است که برای بازگرداندن اعمال حیاتی دو عضو مهم قلب و مغز در فردی که هوشیاری خود را از دست داده، انجام می‌شود و تلاش می‌شود تا گردش خون و تنفس به طور مصنوعی تا زمان برگشت جریان خون به حالت نرمال بیمار برقرار شود. احیای قلبی ریوی کمک می کند تا جریان خون و اکسیژن حفظ شود و تا درمان قطعی بیمار ، ممکن است ادامه پیدا کند.

بیشتر زنانی که دچار حمله قلبی می شوند، نیاز بهCPR  ندارند، اما اگر فردی آگاهی اش را از دست بدهد و نبض نداشته باشد و تنفس هم قطع شود، با انجام احیای قلبی ، تا قبل از آن که نیروهای اورژانس برسند، می توان جان او را نجات داد.

تذکر مهم:

باید این نکته را به خاطر داشته باشید افرادی که با نحوه انجام احیای قلبی ریوی آشنا هستند، می توانند بیماران دچار حمله قلبی را نجات دهند و کسی که با این روش آشنا نیست، قادر به انجام آن نخواهد بود.

فوریتهای مهم در هنگام حمله ی قلبی فوریتهای مهم در هنگام حمله ی قلبی

راه های پیشگیری از حمله ی قلبی

 • سیگار نکشید واز دود تنباکو دیگر افراد اجتناب کنید.
 • در صورت داشتن فشار خون بالا آنرا کنترل با درمان کنید.
 • غذا هایی را که دارای چربی اشباع شده کمتر، ترانس چربی، کلسترول، ونمک  کمتری هستند مصرف کنید
 • ورزش و  فعالیت فیزیکی منظم انجام دهید.
 • وزن خود را تحت کنترل نگه دارید.
 • به طور منظم چکاپ پزشکی انجام دهید.
 • داروهای خود را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • اگر بیماری دیابت دارید قند خون خود را کنترل کنید.