خانه چهره ها و سلبریتی لوچیانو پاواروتی سلطان تنور معاصر

لوچیانو پاواروتی سلطان تنور معاصر

124

لوچیانو پاواروتی (به ایتالیایی: Luciano Pavarotti) در ۱۲ اکتبر ۱۹۳۵ در شهر مودنای کشور ایتالیا چشم به جهان گشود. پاواروتی از خواننده‌های بسیار مشهور «اپرا» بود. تا آنجا که به وی لقب «سلطان تِنور معاصر» را داده اند.

لوچیانو تنها فرزند خانواده و پدرش یک نانوای ساده ساکن این شهر بود. در کودکی او به فوتبال بیش از موسیقی علاقه‌مند بود و به دلیل عضویت در تیم فوتبال مودنا به شهرتی محلی دست پیدا کرده بود . پاواروتی برای اولین بار در گروه کر شهر مودنا به همراه پدرش آواز خواند، پدر پاواروتی بسیار علاقه‌مند به «اپرا» بود و خود نیز به عنوان یک خواننده ی آماتور اوپرا آواز می‌خواند و جوایزی نیز دریافت کرده بود.

لوچیانو پاواروتی سلطان تنور معاصر لوچیانو پاواروتی سلطان تنور معاصر

پس از آنکه گروه کر مردان روسینی در یک رقابت بین‌المللی موفق به کسب جایزه شد، پاواروتی تصمیم گرفت تمام وقت خود را صرف موسیقی کند. او برای اولین بار در مقام یک خواننده اوپرا در نقش «رودولفو» از شخصیت‌های «اپرای لابوهمی» اثر «پوچینی»، در خانه ی اپرای رجیو امیلیا آواز خواند. پاواروتی پس از موفقیت داخلی به شهر‌های آمستردام، وین، زوریخ و لندن رفت و در این شهرها نیز قطعاتی از آثار مشهور موسیقی را اجرا کرد.

در سال ۱۹۶۵ پاواروتی برای اولین بار به ایلات متحده آمریکا رفت و در آنجا«لوچیا دی لامرمور» اثر دونیزتی را با جوان ساترلند در تالار اوپرای میامی اجرا کرد. پاواروتی در سالن اوپرای نیویورک متروپلیتن چندین اثر اوپرا اجرا کرد که با اقبال عمومی بسیاری مواجه شد.

لوچیانو پاواروتی سلطان تنور معاصر لوچیانو پاواروتی سلطان تنور معاصر

شهرت پاواروتی با حضور در گروه سه نفره اوپرایی که به مناسبت جام جهانی ۱۹۹۰ قرار بود به اجرای یکی از بیاد ماندنی‌ترین آثار موسیقی کلاسیک بپردازند، به اوج خود رسید. صفحه ی اجرای اوپرای پاواروتی به همراه «خوسه کارراس» و «پلاسیدو دومینگوی» اسپانیایی به پرفروش‌ترین صفحه اوپرای اوئل دهه ۱۹۹۰ در سراسر جهان بدل شد.

در سال ۱۹۹۲ نیز پاواروتی پا حضور پرنس چارلز و پرنسس دایانا در حضور یکصدو پنجاه هزار نفر اولین کنسرت کلاسیک تاریخ هاید پارک لندن را اجرا کرد. در ژوئن ۱۹۹۳ بیش از پانصد هزار نفر برای شنیدن صدای پاواروتی در سنترال پارک نیویورک گرد هم آمدند. در سپتامبر همان سال نیز پاواروتی برای سیصد هزار نفر در پای برج ایفل آواز خواند.

درحالی که بسیاری از خوانندگان و علاقه‌مندان به موسیقی کلاسیک نسبت به اجرای اوپرا در فضای باز گلایه داشتند، مدافعان پاواروتی معتقد بودند، پاواروتی با اجرای اوپرا در فضای باز، علاقه به این نوع موسیقی را در میان مردم رواج می‌دهد و به آن‌ها فرصت گوش فرا‌دادن به یکی از بیاد ماندنی‌ترین صداهای تاریخ اوپرا را می‌دهد.

پاواروتی در کنار خوانندگی به تربیت خوانندگان اوپرا در حد استادی اهتمام می‌ورزید. این خواننده مشهور اوپرا ، آخرین اوپرای خود را در ماه مارس ۲۰۰۴ در سالن اوپرای پوچینی توسکا در نیویورک اجرا کرد.

لوچیانو پاواروتی سلطان تنور معاصر لوچیانو پاواروتی سلطان تنور معاصر

پاواروتی در ۱۳ مارس ۲۰۰۴ در سالن متروپولین نیویورک با اجرای آخرین برنامه‌اش رسماً از دنیای اپرا خداحافظی کرد.

وی در سال ۲۰۰۶ به خاطر ابتلای به بیماری سرطان لوزالمعده تحت درمان قرار گرفت و در ماه اوت سال ۲۰۰۷ نیز دوباره برای مدتی در بیمارستان بستری بود. قرار بود که بطور رسمی از وی در آخرین هفته ی زندگی‌اش، به پاس گسترش فرهنگ ایتالیایی، «جایزه ی فرهنگ» این کشور را دریافت و قدردانی شود. که در ساعت ۵ بامداد روز پنجشنبه، ۶ سپتامبر ۲۰۰۷، سلطان تنور معاصر در خانه  ی شخصی اش در شهر مودنا، در حالی که همسر و سه دختر بزرگش در کنارش بودند در سن ۷۱ سالگی چشم از جهان فرو بست.