مناجات سحرگهان با صدای استاد قاسم رفعتی

791
مناجات سحرگهان با صدای استاد قاسم رفعتی

شاید یکی از خاطره انگیز ترین مناجات های سحرگاه یا لحظه ی افطار ماه مبارک رمضان، مناجات «سحرگهان» استاد قاسم رفعتی باشد. قاسم رفعتی در سال ۱۳۲۴، در تهران به دنیا آمد. وی فراگیری موسیقی را از سن ۱۲ سالگی آغاز نموده و نزد مسعود حسنخانی شروع به آموختن مقدمات آواز نمود و مدت چهار سال به فراگیری گوشه‌ها و مقام‌های آواز ایرانی پرداخت.

وی برای گسترش آموخته‌هایش، نزد مرحوم استاد محمود کریمی از روایت گران اصلی ردیف آوازی رفته و حدود ۷ سال نزد استاد کریمی در کلاس های آواز ایشان که وابسته به اداره ی هنرهای زیبای کشور بود، شرکت نمود. او در خانواده‌ای به دنیا آمد که از منظر تبارشناسی با شعر، ادبیات و موسیقی رابطه ی تنگاتنگی داشته اند. جد قاسم رفعتی حاج محمد صادق متخلص به (رفعت سمنانی) است که دیوان شعری از وی منتشر شده و پدر او نیز از صدای شیوایی برخوردار بوده‌ است.

رفعتی اولین برنامه ی هنری خود را در برنامه ی «شما و رادیو» که در صبح جمعه‌ها پخش می‌شد اجرا کرد و سپس در برنامه‌های متعدد و گوناگون رادیو و تلویزیون شرکت و این همکاری‌ها همچنان ادامه داشت. 

استادان شجریان، رفعتی و نوربخش مناجات سحرگهان با صدای استاد قاسم رفعتی

وی در سال ۱۳۵۹ برای ارتقاء‌ دانش موسیقیایی و تکنیک آوازی خود، نزد استاد محمدرضا شجریان رفت و زیر نظر او به تحقیقات در زمینه دوره عالی آواز پرداخت. وی بارها در مصاحبه های خود به این نکته اذعان نموده که استاد محمد رضا شجریان یکی از نوابغ معاصر موسیقی اصیل ایرانی از لحاظ تکنیک و قدرت اجراست. محمد رضا شجریان نیز درباره ی «آلبوم خانه ی خورشید» رفعتی، ضمن توصیف این آلبوم به برنامه‌ای زیبا؛ چکامه‌مانندی برای شاگرد خود نوشته است که در بروشور این آلبوم و به خط و امضاء‌ (شجریان) هویداست.

استاد ساکت و رفعتی مناجات سحرگهان با صدای استاد قاسم رفعتی

از قاسم رفعتی حدود بیست آهنگ به تصنیف کشیده شده که آهنگسازی این آثار را هنرمندانی چون : حسین یوسف زمانی، حسن یوسف زمانی، مهیار فیروز بخت، حسین فرهاد پور و محمد عبدالصمدی بر عهده داشته اند.

آواز « مناجات سحرگهان» او که در آواز اصفهان به زیباترین وجه ممکن اجرا گردیده، سال‌های متمادی است که در شیرین ترین لحظه های سحرگاه و افطار ماه مبارک رمضان، قرین لحظات روحانی مردم گردیده و شاخص‌ترین اثر ‌آوازی رفعتی به شمار می رود.