نوشیدنی های خوشمزه ی پرضرر ۱ (نوشابه های گازدار)

321
نوشیدنی های خوشمزه ی پرضرر ۱ (نوشابه های گازدار)

نوشیدن، یکی از نیازهای اصلی و از لذت های وصف ناپذیراست. گاهی نوشیدن یک لیوان آب گوارا و یا نوشیدن یک شربت خنک و دلچسب بهترین لذت دنیا به شمار می رود. البته این نوع لذت نیز دستخوش تغییراتی گردیده که موجب به خطر افتادن سلامتی و صحت انسان می گردد.

نوشابه (Soft drink) نوعی نوشیدنی شامل آب گازدار، مواد شیرین‌ کننده و اسانس است. نوشابه در لغت به معنای هر چیز نوشیدنی می‌باشد.

یکی از مهمترین صنایع جوامع صنعتی، صنایع نوشابه سازی است. که از سود بسیار قابل توجهی برخوردار است.

نوشیدنی های خوشمزه ی پرضرر ۱ (نوشابه های گازدار) نوشیدنی های خوشمزه ی پرضرر ۱ (نوشابه های گازدار)

یک دانشمند و محقق داروساز با مطالعه بر روی تاثیرات منفی یک بطری نوشابه پس از گذشت یک ساعت در بدن، هشدار داد که اگر قلب و بدن خود را دوست دارید از مصرف نوشابه پرهیز کنید. زیرا در ۱۰ دقیقه نخست پس از مصرف این نوشابه گازدار، ۱۰ قاشق چایخوری شکر وارد بدن ما می شود که عملاً میزان آن ۱۰۰ درصد نیاز روزانه محسوب می شود، اما با توجه به وجود اسید فسفریک در ترکیبات آن ، بدن حالت تهوع پیدا نمی‌ کند زیرا این نوع افزودنی طعم شکر را تغییر داده و فرد می تواند بدون هر گونه احساس بدی  آنرا بنوشد. ۲۰ دقیقه پس از نوشیدن نوشابه، میزان قند در خون به اوج خود می رسد که سپس منجر به ترشح انسولین در بدن می شود، در این لحظه کبد واکنش نشان داده و تمام قند موجود را به چربی تبدیل می کند. پس از گذشت ۴۰ دقیقه از نوشیدن نوشابه ، جذب کافئین موجود در آن نیز تکمیل شده و مردمک چشم ها گشاد و فشار خون بالا می رود و کبد نیز در واکنش قند را وارد سیستم گردش خون می کند، اکنون گیرنده های ادنوزین مغز بکار افتاده و با خواب آلودگی مبارزه می کند. پس از گذشت ۴۵ دقیقه از مصرف این نوشابه بدن تولید دوپامین را افزایش داده و مراکز لذت در مغز را فعال می کند دقیقاً همانگونه که هروئین در بدن عمل می کند. در حالی که پس از گذشت ۶۰ دقیقه از نوشیدن آن، اسید فسفریک با به هم متصل کردن کلسیم، منیزیم و روی در معده منجر به افزایش سوخت و ساز شده و قند بالا در خون نیز منجر به دفع کلسیم از طریق ادرار از بدن می شود.

نوشیدنی های خوشمزه ی پرضرر ۱ (نوشابه های گازدار) نوشیدنی های خوشمزه ی پرضرر ۱ (نوشابه های گازدار)

برخی از مضرات مصرف بیش از اندازه ی نوشابه:

  • نوشابه عامل افزایش فشار خون است
  • نوشابه خطر سکته را افزایش می ‌دهد
  • نوشابه هضم غذا را با مشکل مواجه می ‌کند
  • نوشابه ‌های گازدار موجب پوکی استخوان می شوند
  • نوشابه ‌های گازدار عامل اصلی پوسیدگی دندان ها هستند
  • نوشابه موجب افزایش احتمال ابتلا به سرطان لوزالمعده می شود
  • نوشابه موجب افزایش احتمال ابتلا به سنگ های کلیوی

بهتر است به جای نوشیدن نوشابه های گازدار، از نوشیدنی های گیاهی و آب میوه های طبیعی استفاده نماییم.