واقعیت مجازی به جنگ ترس های بیمارگونه می رود

71
واقعیت مجازی به جنگ ترس های بیمارگونه می رود

اگر به اخبار تکنولوژی علاقمند باشید و مطالب “ای بن پلاس مگ” را دنبال کنید، می دانید که واقعیت مجازی فناوری است که در آن محیطی مجازی در جلوی چشمان کاربر قرار می گیرد و براساس حرکت سر و بدن با آن محیط تعامل برقرار می کند. به عبارت دیگر هنگامی که شما هدست واقعیت مجازی را بر روی سر خود نصب می کنید، در جلوی چشمان خود محیطی را مشاهده می کنید که براساس تغییر موقعیت بدن شما تغییر می کند و ذهن شما پس از مدتی می پذیرد که در یک محیط واقعی قرار گرفته است.

اما به تازگی دانشمندان به فکر استفاده از این تکنولوژی در درمان بیماری ها افتاده اند و خوشبختانه به نتایج خوبی دست پیدا کرده اند.

در همین راستا پزشکان بیمارستان ون گوگ در بلژیک فناوری واقعیت مجازی را تجربه می کنند. آنها می گویند هدفشان مواجه سازی آرام و کنترل شده فرد با سناریوی های هراس آور است.

واقعیت مجازی به جنگ ترس های بیمارگونه می رود واقعیت مجازی به جنگ ترس های بیمارگونه می رود

«فوبی» یا ترس های بیمارگونه و توهمی، دلایل و همچنین شیوه های درمانی متفاوتی دارد. فردی که در این تجربه واقعیت مجازی شرکت می کند می داند که در محیطی امن قرار دارد. اما مغز او درست مانند وقتی که او در شرایط واقعی است واکنش نشان می دهد. یکی از کارشناسان این بیمارستان می گوید: «این روشی برای تغییر است و به درمان آنها کمک می کند. درمان با واقعیت مجازی از سیستم بازی های ویدیویی گرفته شده است. ما هم به همین روش توانستیم سناریو و صحنه های فوبی از ارتفاع و یا اختلال تنش زای پس از رویداد را بازسازی کنیم.»

اما با وجود انواع مختلف ترس های بیمارگونه، در وضعیت مطلوب، باید برای هر فرد برنامه جداگانه ای طراحی شود. پژوهشگران سوییسی روی دستگاهی کار می کنند که هدفش برنامه ریزی بر اساس نیاز فردی است. دانشمند علم اعصاب این مرکز می گوید:

«برای طراحی دستگاه واقعیت مجازی، بجای ساختن تصویر سه بعدی ما ترجیح می دهیم آن را فیلم برداری کنیم. با این نوع دوربین می توان سکانس های پانارومایی فیلمبرداری کرد تا افراد با این تصاویر همراه با صدا، از راه واقعیت مجازی یک تجربه واقعی کسب کنند.»

تمایل استفاده از واقعیت مجازی برای درمان فوبی یا ترس های بیمارگونه بیش از گذشته است. پزشکان بلژیکی موفقیت آن را بین ۸۰ تا ۹۰ درصد ارزیابی کرده اند.

اما این روش مخالفانی هم دارد و برخی کارشناسان می گویند هنوز نسبت به واکنش مغز در مواجه طولانی با این ابزار، دانش کافی در دست نیست و باید راجب تاثیر این تکنولوژی بر روی مغز تحقیقات بیشتری انجام شود.