ویتامین را بیشتر بشناسیم

54
ویتامین را بیشتر بشناسیم
ویتامین ها ترکیبات آلی هستند که به مقدار خیلی جزئی برای سوخت و ساز مواد غذایی و اعمال حیاتی بدن و رشد و نمو و تندرستی ضرورت بسزایی دارند. و کمبود آن‌ها منجر به امراض و عوارض مزمن مختلفی می‌شود. ویتامین‌ها انواع بسیار دارند که از آن جمله می توان به : A , E , B1 , B2 , B6 , B12 , B-complex , C , D , K و … نام برد. تغذیه ناقص و رژیم غذایی نامناسب سبب کمبود یا فقدان یک یا چند ویتامین می‌شود که در این صورت شخص دچار بیمارهای گوناگونی خواهد شد.
ویتامینها سبب تسهیل در فرآیند دگرگشت (سوخت و ساز بدن)، اسیدهای آمینه، چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها می‌شوند و رشد و نمو و ترمیم سلولهای بدن را به راحتی میسر می‌سازند. برخی از ویتامینها سبب جذب مواد غذایی در روده می‌شوند و بعضی نیز به عنوان کاتالیزور (Catalyser) عمل می‌کنند. عمل آنها بر روی بافتهای اپیتلیوم (Epithelium) و همچنین استخوان بوده و در مجموع هر کدام از آنها از بروز یک عارضه جلوگیری می‌کند.

کلمه ی ویتامین از واژه ی یونانی ویتا «Vita» به معنی «زندگی» است. از این رو کلمه ی  Vitalamine، یعنی «آمین حیاتی» و این آمین حیاتی برای ادامه زندگی ضروری است. در واقع همه ی ویتامین ها از نوع آمین نیستنداز این رو پس از آن حرف e از آخرر واژه ویتامین حذف و واژه Vitamin مورد قبول واقع شد.

ویتامین را بیشتر بشناسیم ویتامین را بیشتر بشناسیم

انواع ویتامین:

ویتامین ها را به دو دسته مهم، شامل ویتامین های «محلول در آب » و ویتامین های «محلول در چربی» تقسیم کرده‌اند.

ویتامین E، ویتامین K، ویتامین D، ویتامین A را محلول در چربی و ویتامین C و ویتامین‌های گروه B را محلول در آب دانسته‌اند.

علاوه بر مواد معدنی، ویتامینها نیز مورد نیاز بدن هستند؛ زیرا بدون حضور آنها در غذا، سلامتی و تعادل اعضای بدن ناپایدار می‌شود و در اعمال حیاتی اختلالاتی ایجاد می‌گردد و عوارضی بروز می‌کند که گاه منجر به مرگ فرد می‌شود. ویتامین‌ها سوخت و ساز بدن را تنظیم می‌کنند و تنها کمبود یک ویتامین می‌تواند، سلامتی تمام بدن انسان را به مخاطره اندازد. بیشتر ویتامین‌ها از منابع اصلی طبیعی استخراج می‌شوند.

ویتامین را بیشتر بشناسیم ویتامین را بیشتر بشناسیم

مقدار مصرف ویتامین‌ها:

ویتامین ها و مواد معدنی وظایف متنوع و بسیار مهمی را در بدن ما به عهده دارند و کمبود آنها عملکرد قسمت های مختلف بدن را مختل کرده و باعث ایجاد ناراحتی ها و بیماری های مختلفی می شود.

نا گفته نماند، مصرف بیشتر از مقدار نیاز روزانه ویتامین ها نیز مضر بوده و عوارض نامطلوبی (overdose) را به جای می گذارند. ویتامین های مازاد نیاز روزانه بدن، اگر حلال در چربی باشند (A,D,E,K)، تا حدودی در کبد ذخیره می شوند و اگر حلال در آب باشند از طریق کلیه دفع می شوند. پس باید این باور غلط را کنار گذاشت و مکرر بیاد داشت که مصرف مقادیر بسیار زیاد ویتامین ها، نه تنها فایده ای ندارد، بلکه باعث مسمومیت و ایجاد عوارض ناخواسته ای می شود.