چاه دیو یا غار اجنه مرموزترین و خطرناک ترین چاه گردشگری ایران

397
چاه دیو یا غار اجنه مرموزترین و خطرناک ترین چاه گردشگری ایران

یکی از مرموزترین و خطرناک ترین چاه های ایران چاه دیو یا غار اجنه می باشد. که در ۴۰ کیلومتری جاده ی مورچه خورت (اصفهان) به شهر نظنز، در اطراف منطقه ی آبسنجد قرار دارد این غار مخوف و هول انگیز یکی ازعجایب دیدنی طرق رود به شمار می رود که مردم بومی آن منطقه معتقند که از این چاه صدای دیو می آید.

این خصیصه منحصر بفرد (غار چاه دیو) باعث گردیده تا از مرموزترین جاذبه های گردشگری منطقه بحساب می آید و خیل گردشگران و توریستان داخلی و خارجی را برای بازدید به این منطقه می کشاند. این چاه عظیم در میان دشتی خشک و وسیع واقع شده است و از جاذبه های طبیعی دهستان و منطقه ی طرق رود به شمار می آید.

چاه دیو یا غار اجنه مرموزترین و خطرناک ترین چاه گردشگری ایران چاه دیو یا غار اجنه مرموزترین و خطرناک ترین چاه گردشگری ایران

به گمان مردمان بومی، فوران هوا در داخل غار که در برخی مواقع با صداهای ترسناکی همراه است، نتیجه بازدم یک دیو عظیم می ‌باشد. بررسی ها به عمل آمده نشان می دهد این چاه، با قطری در حدود ۳۵ متر و عمق ۸۰ متر، در اثر عوامل فرسایشی غارهای زیرزمینی کوه مزبور، که به صورت مدور فروکش کرده، ایجاد شده است.

باور دیگر این است که این غار از فوران مواد و گدازه های آتشفشانی و فروکش آن تشکیل شده به طوری که در بعضی از قسمتهای دیواره آن با وجود گذشت میلیون ها سال، حالت صاف و صیقلی ای که در نتیجه خروج مواد آتشفشانی است هم چنان به چشم می‌ خورد. البته نا گفته نماند به علت وجود شیب زیاد و ریزش دیواره‌ های غار، بازدید از این غار که در نوع خود کم‌ نظیر است، بسیار خطرناک است و نیازمند تجهیزات و وسایل فنی و ایمنی کامل است.