چرا شلوار جین، دکمه های فلزی متعددی دارد؟

178
چرا شلوار جین، دکمه های فلزی متعددی دارد؟

این دکمه‌های فلزی بر روی جیب شلوارهای «جین» یا «لی»، در عین ناباوری، نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. شاید این سئوال برای شما پیش آمده باشد: در صورتی که شلوارهای «جین» یا «لی» شما فاقد این دکمه باشد، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

به این دکمه‌های فلزی در اصطلاح «میخ پرچ» گفته می‌شود و آن‌ها در نقاطی به کار می برند که احتمال پارگی شلوارهای «جین» یا «لی» وجود دارد. طرفداران شلوارهای «جین» یا «لی» کم نیستند، اما شاید کسی پیشتر به این مسئله توجه نکرده باشد که کاربرد این دکمه‌های فلزی چیست؟

میخ پرچ یا ریوِت بر روی نقاطی از شلوارهای «جین» یا «لی» پیاده می‌شود که احتمال پارگی به علت تحرک یا فشار مقطعی وجود دارد. با این روش، استقامت شلوارهای «جین» یا «لی» بیشتر می‌شود. به عبارت بهتر، اگر این دکمه‌ها نبودند، شلوارهای «جین» یا «لی» زودتر پاره و یا حتی سوراخ می‌شدند.

البته اینکه چگونه میخ پرچ تا این اندازه محبوب شد، بسیار جالب است. این ماجرا ریشه در تاریخ دارد. در واقع همین میخ پرچ بود که باعث تولید شلوارهای «جین» یا «لی» و حتی پارچه آن شد.

در دهه ۱۸۷۰ میلادی، کارگران از این شلوارها برای کار استفاده می‌کردند، اما مشکل اینجا بود که شلوارشان به علت سنگینی و نوع کار به سرعت پاره می‌شد. به همین دلیل بود که همسر یکی از کارگران به سراغ خیاطی به نام «جاکوب دیویس» رفت و از او خواست تا شلواری برای شوهرش بدوزد که به سرعت پاره نشود.

آقای دیویس پس از مدتی به این نتیجه رسید که بهتر است از میخ پرچ در نواحی که بیشترین فشار را متحمل می‌شوند، استفاده کند. این نواحی شامل گوشه‌های جیب‌ها و پایین زیپ می‌شود. میخ پرچ می‌تواند پارچه ی دوخته شده و درزها را به خوبی نگه دارد و از این طریق استقامت آن را بالا ببرد.

چرا شلوار جین، دکمه های فلزی متعددی دارد؟ چرا شلوار جین، دکمه های فلزی متعددی دارد؟

طراح میخ پرچ

لوی استراوس (راست، شریک تجاری) و جاکوب دیویس (چپ، طراح اصلی)

او به لطف طرح پر بازده خود توانست به موفقیت چشمگیری برسد. از این رو، آقای دیویس به یک شریک تجاری نیاز داشت تا بتواند آن را به تولید انبوه برساند. وی با لوی استراوس ارتباط گرفت که در آن روزها تاجر بود.

آقای دیویس و لوی استراوس توانستند گواهی ثبت اختراع را در سال ۱۸۷۳ میلادی به نام خود ثبت کنند. دیری نپایید که شلوارهای مجهز به میخ پرچ به تولید انبوه رسید و در اوایل دهه ۶۰ میلادی هم با نام «جین» به بازار عرضه شد.

شلوارهای «جین» و «لی» تا سال‌ها پیش از معرفی میخ پرچ به بازار عرضه می‌شد، اما همین طرح کوچک ولی خلاقانه بود که باعث شد شلوارهای «جین» و «لی» حتی همین امروز هم تا این اندازه طرفدار داشته باشد.