چشمه دیگ رستم زمردی در دل طبس

183
چشمه دیگ رستم زمردی در دل طبس
چشمه دیگ رستم یکی از چشمه های معدنی ایران است که آب آن از نوع گوگردی است، این چشمه در فاصله ۲۴۰ کیلومتری طبس بعد از روستای زیبای نای بند واقع شده است.
این چشمه بی نظیر مربوط به دوره نئوژن است و با شماره ۳۲۶ در فهرست میراث طبیعی ملی به ثبت رسیده است.
چشمه دیگ رستم زمردی در دل طبس چشمه دیگ رستم زمردی در دل طبس

فرهاد نظری، مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی درباره این چشمه این چنین می گوید: این چشمه که آب آن از نوع گوگردی می باشد، یکی از چشمه‌های معدنی مشهور در شمال استان کرمان و جنوب خراسان است که به دیگ رستم شهرت دارد.

درجه حرارت این چشمه در محل جوشیدن بسیار بالاست ولی با طی کردن مسیری حدود ۲۰۰ متر دمای آن پائین می آید و به استخری هدایت می شود، دمای آب در این اسخر به حدی است که می توان در داخل آب شنا کرد. از این چشمه به دلیل حرارت بالای آب و املاح موجود در آن برای رفع دردهای رماتیسمی و آب درمانی استفاده می شود.
 چشمه دیگ رستم زمردی در دل طبس چشمه دیگ رستم زمردی در دل طبس
علت نام گذاری این چشمه به “دیگ رستم” این است که در باور بیشتر مردم ایران چیزهای عجیب که نمی‌توانستند دلیلی برای آن پیدا کنند نام‌های اسطوره ای همچون سلیمان، جمشید، رستم و… به خود می گرفت، این چشمه نیز در نزد مردم محلی به نام دیگ رستم نامیده شده است.
چشمه دیگ رستم زمردی در دل طبس چشمه دیگ رستم زمردی در دل طبس
در نزدیکی این چشمه و در داخل کویر منطقه وسیعی پوشیده از سنگ های آتشفشانی است که در سفرنامه‌های جهانگردان نیز به آن اشاره شده است. در تعریفی تنها نمونه‌ای از این جاذبه‌ها می‌توان گفت که سرزمین سیاه و چشمه‌های آب سرد و گرم دیگ رستم، زمینی است که واقعا سنگ باران شده است. در این سرزمین سنگ های سیاهی در سطح زمین پراکنده شده‌اند، جنس این سنگ‌ها بازالت است که یکی از مواد آتشفشانی درونی است، البته نه آتشفشانی با دهانه معلوم و مشخص، بلکه این سنگ‌ها به علت جابجایی گسل “نای بند” در اواخر دوران دوم زمین‌شناسی به فضا پرتاب و در سطح وسیعی از زمین پراکنده شده‌اند.
چشمه دیگ رستم زمردی در دل طبس چشمه دیگ رستم زمردی در دل طبس
مسافرینی که مسیر کرمان به مشهد و بالعکس را طی می‌کنند با کمی توقف و استراحت در این مکان می‌توانند از این استخر نیز استفاده نمایند.
برای رسیدن به این چشمه زیبا و دیدنی باید روستای زیبای نای بند را به سمت راور حدود ۱۰ کیلومتر طی نمایید.

دیدن این منطقه زیبا را به علاقمندان ایرانگردی توصیه می گردد.