کیتارو نابغه ای که سواد آکادمیک موسیقی ندارد

177
کیتارو نابغه ای که سواد آکادمیک موسیقی ندارد

ماسانوری تاکاهاشی (به ژاپنی: 高橋 正則)  در ۴ فوریه ۱۹۵۳ در شهر تویوهاشی (Toyohashi) در کشور ژاپن (Japan) به دنیا آمد. وی آهنگساز، نوازنده و نابغه ی موسیقی است که بعدها دوستانش نام مستعار کیتارو – Kitarō (به ژاپنی: 喜多郎) را برای وی برگزیدند. او در خانواده‌ای به دنیا آمد که پیرو مذهب شینتو (به ژاپنی: 神道) بودند که مذهب بومی و باستانی مردم ژاپن شناخته می شود. پدر و مادر او هر دو کشاورز  و ساده بودند. او از کودکی استعداد خاصی را در خود کشف کرده بود و همواره بر این احساس بود که با دهقانان اطراف خود متفاوت است و همیشه در سرش صدای موسیقی می‌شنود. و بیشتر مواقع مورد تمسخر اطرافیان قرار می گرفت ولی او در این را دست از هدفش برنداشت و یک گیتار خرید و بدون معلم و با روش سعی و خطا گیتارنوازی را شروع کرد. به گفته ی خودش او که هرگز معلم نداشته آموخته‌ است که تنها به گوش‌ها و احساسات خود اعتماد کند.

کیتارو نابغه ای که سواد آکادمیک موسیقی ندارد کیتارو نابغه ای که سواد آکادمیک موسیقی ندارد

به نقل از کارشناسان و صاحب نظران ای بن پلاس:قطعا باور این مطلب کمی دشوار است که بتوان گفت ولی، یکی از بزرگ‌ترین آهنگسازان و نوابغ موسیقی معاصر، سواد آکادمیک موسیقی به مفهوم کلاسیکش را ندارد. او خود می‌گوید: من هرگز تحصیل نکرده‌ام. من نمی‌توانم نت‌های موسیقی را بخوانم یا بنویسم. اما انگشتانم حرکت می‌کنند و من متعجب می‌شوم که این موسیقی از کجاست، من آهنگ‌هایم را می‌نویسم ولی در واقع آنها متعلق به من نیستند. همین احساس و آواهای درونی او را بر آن می‌دارد تا پس از پایان دوره ی دبیرستان، قید شغلی را که پدر و مادر با سختی زیاد برایش در شرکتی محلی دست و پا کرده بودند، بزند و راهی سفر به شهرهای بزرگ ژاپن شود تا شاید بتواند در آن جا موسیقی را بطور حرفه ای دنبال نماید.

کیتارو نابغه ای که سواد آکادمیک موسیقی ندارد کیتارو نابغه ای که سواد آکادمیک موسیقی ندارد

کیتاروی جوان، برای امرار معاش و … ابتدا مجبور می‌شود در رستوران‌های توکیو (Tokyo) و یوکوهاما (Yokohama) به گارسونی مشغول شود، اما کم‌کم به دلیل تجربه اش در نواختن چند ساز مختلف توانست در کلوب‌های شبانه به عنوان نوازنده شناخته شود. پس از مدتی کیبورد نوازی در کلوب‌های شبانه با ساز جادویی سینث سایزر (Synthesizer) آشنا می‌شود و این نقطه عطفی برای او و حتی موسیقی جهان است. پس از مدتی کار با سینث سایزر به گروه «خانواده خاور دور» می‌پیوندد و با آنان در سراسر اروپاکنسرت می‌دهد.

کیتارو نابغه ای که سواد آکادمیک موسیقی ندارد کیتارو نابغه ای که سواد آکادمیک موسیقی ندارد

بالاخره در سال ۱۹۷۶ حس می‌کند که آماده ی ساختن نخستین آلبوم خود است. «سیاحت غرب» را به پایان رسانده و برای کشف و شهود «زیارت شرقی» را آغاز می‌کند. در سال ۱۹۷۷ دو آلبوم نخستش داستان ماه کامل و ده کای (Ten Kai and Full Moon Story) را منتشر می‌کند. پس از موفقیت آلبوم‌ها و اجرای چند کنسرت، شبکه تلویزیونی (NHK) برای ساخت موسیقی سریال مستند جاده ی ابریشم (SILK ROAD) به سراغ او می‌آید. نمایش این مستند و انتشار آلبوم آن، موجی از شهرت و محبوبیت بین‌المللی را به همراه دارد که در نهایت منجر به بردن جایزه ی گرمی (Grammy Awards) و جایزه ی گلدن گلوب (golden club) و ساخت موسیقی فیلم بهشت و زمین (Heaven & Earth) برای الیور استون (Oliver Stone) کارگردان آمریکایی می‌شود. وی تاکنون ۳۰ آلبوم منتشر کرده که بسیاری از آنها جزو پرفروش ترین‌ها بوده‌اند. برای مثال از آلبوم  روشنی یک روح (The light of the Spirit) تاکنون تنها در آمریکا حدود ۲ میلیون نسخه به فروش رفته‌ است. او اکثر آثارش را در استودیوی شخصی‌اش در یکی از کوهپایه‌های ژاپن ساخته، نواخته و ضبط کرده‌ است. کیتارومدتی ساکن ایالت کلرادوی آمریکا (Colorado)  بود که در در مزرعه شخصی خود زندگی می کرد، اما هم اکنون ساکن شهر سباستوپل، شهرستان سونوما واقع در شمال سانفرانسیسکو (San Francisco) است.

کیتارو و جشن کوه فوجی یاما

دهقانان کوهپایه‌های فوجی یاما (Fuji Yama) اکنون ۲۵ سال است که در ماه اوت هر سال در شبی که ماه کامل است، از شامگاه تا سپیده دم را با صدای تایکو طبل بزرگ ژاپنی (太鼓 ، 太鼓) به صبح می‌رسانند. طبق سنت ژاپنی، تایکو نوازی نوعی ادای نذر است. تایکو نوازی ماه آگوست در معبد بودایی «ایکه گامی هونموجی» نیز ادای نذر کیتارو است. او برای شکرگذاری از مادر زمین، سالی یک شب طی مراسمی که ژاپنی‌ها آن را جشن ماه کامل می‌نامند تا صبح بر تایکو می‌کوبد. آن قدر می‌کوبد و می‌کوبد که اغلب از دستانش خون جاری می‌شود، اما صدای طبل هرگز تا طلوع آفتاب قطع نمی‌گردد.

کیتارو نابغه ای که سواد آکادمیک موسیقی ندارد کیتارو نابغه ای که سواد آکادمیک موسیقی ندارد

و در آخر کیتارو کنسرتی هم در ایران اجرا کرد که ۲۳ تا ۲۶ مهر ۱۳۹۳ در سالن بزرگ وزارت کشور و با همراهی گروه ارکستر سمفونیک ایران به روی صحنه رفته و با استقبال کم نظیری مواجه گردید.

 دیگر مطالب مفید که توسط کارشناسان و صاحب نظران ای بن پلاس، تالیف و تدوین گردیده مطلع شوید.