۵ روش ساده در ایجاد یک محیط کاری پویا و موفق

119
۵ روش ساده در ایجاد یک محیط کاری پویا و موفق

ممکن است برای همه ما پیش آمده باشد در محیط‌ هایی کار کنیم که اشتیاق چندانی برای صبح‌ بیدار شدن و رفتن به محیط کار را نداشته باشیم. که این احساس بسیار رنج آور است. رفتن به محیطی که پر از انرژی مثبت و نشاط باشد بسیار لذت‌بخش‌تر است و استرس کمتری هم دارد.

مثبت بودن محیط‌ کار نه فقط از نظر سلامت روحی و جسمی، بلکه از نظر انرژی محیطی نیز حائز اهمیت است، در واقع شما در نتایجی که برای آن شرکت ایجاد می‌کنید بطور چشمگیری سهیم هستید. هرچه احساس بهتری در محیط کار داشته باشید، از فعالیت‌های کاری خود احساس غرور بیشتری داشته و نسبت به محل کار وفاداری بیشتری خواهید داشت.

یا به زیان ساده تر، دیگران نیز از قبل شاد بودن و اکتیو بودن شما به منفعت روحی و جسمی خوش آیندی خواهند رسید. در زیر به ۵ روش ساده در ایجاد یک محیط کاری پویا و موفق، اشاره می‌کنیم:

۱- سعی کنید جایگاه مناسب را بپذیرید.

اولین قدم برای ایجاد یک محیط کار مثبت، پویا و موفق  این است که جایگاهی داشته باشید که مناسبتان باشد. قبل از اینکه جایگاهی را قبول کنید، باید بدانید مهارت‌ های اصلی‌تان چیست؟ دوست دارید چه نوع کاری انجام دهید؟ چه نقشی داشته باشید؟ در پنج سال آینده خودتان را کجا می‌بینید و چه نوع محیط‌هایی جذبتان می‌کند؟ دانستن پاسخ این سوالات به شما کمک می‌کند فرصت‌هایی که با معیارهای شما همخوانی دارد را تشخیص داده و شروع خوبی داشته باشید.

۵ روش ساده در ایجاد یک محیط کاری پویا و موفق ۵ روش ساده در ایجاد یک محیط کاری پویا و موفق

۲- سعی کنید همیشه فردی مثبت باشید.

سعی کنید همیشه رفتار و نگرشی مثبت داشته باشید تا دیگران به راحتی با شما ارتباط برقرار کنند و همیشه شیفته ی این روحیه ی مهمتان باشند. به همکارانتان نشان دهید که در دسترس هستید و دوست دارید به آنها کمک کنید. با لبخند راه بروید و با آنهایی که در راه برخورد می‌کنید ارتباط چشمی خوب برقرار کنید. صمیمی و مهربان باشید. با محبت، اشتیاق و ادب حرف بزنید. قبل از هر فرضیه، سوال کنید. با علاقه به حرف‌های دیگران گوش دهید و آخر اینکه هرگز برای هیچ یک از مسائل پیش آمده شکوه و شکایت و غرغر نکنید.

۵ روش ساده در ایجاد یک محیط کاری پویا و موفق ۵ روش ساده در ایجاد یک محیط کاری پویا و موفق۳- سعی کنید همیشه مسئولیت‌پذیر باشید.

در همه حال سعی کنید مسئولیت پذیر خوبی باشید. شما مسئول ایحاد محیطی هستید که موجب رشد و یادگیری بهتر شما می شود. هر چه بیشتر در بن‌ بست بمانید،اکتیو بودن و مثبت ماندن برایتان سخت‌ تر خواهد شد. اگر از جهت شغلی کنونیتان راضی نیستید، اگر می‌خواهید در همان شرکت بمانید، با مدیرتان درمورد آن حرف بزنید. درغیر این صورت، به دنبال کاری تازه باشید که احساس بهتری با آن داشته باشید.

۵ روش ساده در ایجاد یک محیط کاری پویا و موفق ۵ روش ساده در ایجاد یک محیط کاری پویا و موفق۴- بیشتر با مدیرتان در ارتباط باشید.

همواره بر این نکته استمرار داشته باشید که به طور مرتب مدیرتان را ملاقات کنید تا مطمئن شوید در جهت برآوردن انتظارات او، اهداف کاری و عملکرد شرکت قدم برمی‌دارید. نباید همیشه منتظر بمانید تا مدیر سراغ شما بیاید. باخبر کردن مدیر درمورد وضعیت کاری و فعالیت‌هایتان نشان می‌دهد که قابل‌اعتماد و به کارتان علاقه‌مند و متعهد هستید. حتی می‌توانید گزارش هفتگی از نحوه عملکردتان را برای او بفرستید.

۵ روش ساده در ایجاد یک محیط کاری پویا و موفق ۵ روش ساده در ایجاد یک محیط کاری پویا و موفق۵- تمام تلاشتان را بکنید که اجتماعی باشید.

هر چه می توانید به طریقی غیرکاری با همکارانتان ارتباط برقرار کنید. سهی کنید وارد یکی از گروه‌ها یا تیم‌ها شرکت شوید. در ساعات ناهار و استراحت با همکارانتان بازی کنید. تولدها و سایر اتفاقات مهم را کنار هم در شرکت جشن بگیرید. بذر دوستی را در شرکت بپاشید. یک مسابقه ورزشی ترتیب دهید و از همه کارکنان بخواهید در آن شرکت کنند. کارهای زیادی برای برقرار ارتباط در محل‌کار وجود دارد. با ایجاد این ارتباط بطور قطع شما از محبوبیت خاصی در میان همکارانتان برخوردار خواهید شد و این خصیصه موجب نشاط انگیز شدن محیط کاریتان خواهد  شد.

۵ روش ساده در ایجاد یک محیط کاری پویا و موفق ۵ روش ساده در ایجاد یک محیط کاری پویا و موفق

اگر نمی‌دانید یک محیط‌ کار مثبت چه شکلی است، در زیر نشانه‌هایی آن را عنوان می‌کنیم:

 • کاری را انجام می‌دهید که از آن لذت می‌برید
 • ایده‌ها و نظراتتان از ارزش زیادی برخوردارند
 • خلاقیت شما مورد تشویق و تحسین قرار می‌گیرد
 • از فعالیتتان قدردانی می‌شود
 • کارتان با مهارت‌هایتان همخوانی دارد
 • مدیرتان رفتاری دوستانه دارد که به راحتی می‌توانید به او نزدیک شوید
 • محیط برای رشد و ترقی شما مناسب است
 • وقتی کار خوبی انجام می‌دهید، دیده می‌شود
 • احساس می‌کنید جزئی از یک تیم هستید
 • هر روز برای رفتن به محل‌کار اشتیاق دارید
 • با ادب و احترام با شما رفتار می‌شود
 • وقتی در محل‌کار هستید شادید
 • کار کردن برایتان لذت‌بخش است